Агрономія

Які особливості передпосівного обробітку ґрунту для соняшнику в Степу

Які особливості передпосівного обробітку ґрунту для соняшнику в Степу

На Півдні України рекомендуємо обмежитися однією передпосівною культивацією. Ранньовесняні обробітки не сприяють збереженню вологи – втрати її у цей період відбуваються через випаровування, пише The Ukrainian Farmer.

Багаторазове розпушування поверхневого шару посилює пересихання ґрунту, що затримує проростання насіння бур’янів і знижує ефективність передпосівної культивації в боротьбі з ними.

Як показали досліди Миколаївської ДСДС, за багаторазового розпушення спостерігалося висушування верхнього шару ґрунту на 6-8 см, тоді як у варіанті з однією передпосівною культивацією – на 1,5-2 см та було знищено на 50-75% більше бур’янів, ніж трьома обробітками ґрунту.

Установлено також, що ступінь знищення бур’янів до сівби визначається не кількістю допосівних обробітків, а більшою мірою строком проведення передпосівної культивації. На добре підготовленому розпушеному зябові за весняного обробітку ґрунту зазвичай треба проводити одну передпосівну культивацію на глибину загортання насіння.

Оптимальні умови для сівби, а отже, і для передпосівної культивації настають за прогрівання ґрунту на глибині загортання насіння до +10…+12 °С. Це дозволяє до сівби знищити основну масу сходів бур’янів. Для знищення бур’янів на посівах соняшнику також застосовують ґрунтові та післясходові гербіциди.

Раніше було названо найкращі попередники для соняшнику в умовах Степу.