Агрономія

Які особливості має мінеральне живлення ріпаку

Які особливості має мінеральне живлення ріпаку

Мінеральне живлення ріпаку має певні особливості й не завжди аграрії на це звертають увагу. Однозначно, що визначальним є припосівне внесення добрив, але крім їх норми треба ще і враховувати швидкість їх розчинності, що забезпечить безперешкодне надходження до кореневої системи, яка сформувалась (озимий ріпак) або формуватиметься далі (ярий ріпак), пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Щоб знати чого і скільки вносити, перед сівбою потрібно провести аналіз ґрунту не лише на основні елементи (NPK), а й на сірку та магній. Саме вони є визначальними у формуванні не лише кількісних, а і якісних характеристик ріпаку», – зазначила Марія Августинович (Інститут живлення рослин).

Оптимально використовувати рідкі добрива або добрива у вигляді мікрогранул, що здатні швидко віддавати такі потрібні на початкових етапах росту та розвитку азот, фосфор та сірку. Їх можна внести вдвічі менше проти важкорозчинних, але бути впевненими, що рослини отримають на старті все необхідне й сформують потужну кореневу систему.

Потреба в сірці становить 10-15 кг/т зерна, що практично у 2,5 раза перевищує потребу в цьому елементі в зернових культур. Цікаво, що вона засвоюється паралельно з азотом, тому і візуальний прояв їх дефіциту досить часто плутають. Проте на пізніх стадіях браку, крім хлорозу, молоде листя скручується у формі ложки, а старе набуває малинового відтінку.

«Отут і криється ще одна помилка, бо таке забарвлення часто вважають ознакою браку фосфору. За браку сірки на пізніших етапах росту деформуються стручки, а самі рослини значно відстають у рості», – додала науковиця.

Найчастіше брак сірки проявляється на ґрунтах легкого гранулометричного складу, що мають низький уміст гумусу, а це є перешкодою у її засвоєнні ще на стадії появи проростка. Тому сірковмісні добрива найкраще вносити під основний обробіток у нормі 30-80 кг/га д. р.

Розраховувати норму внесення потрібно відповідно до уже наявного її вмісту в ґрунті або орієнтуватись по нормі азотних добрив, від яких сірчані повинні становити ¼, в середньому це 30-40 кг/га сірки, а на фоні органічних добрив норму знижують до 20 кг/га.

Раніше повідомлялося, які нюанси слід враховувати у плануванні сівби ріпаку.