Агрономія

Як запобігти розвитку вугільної гнилі на соняшнику

На соняшнику в умовах посушливої теплої весни перші ознаки ураження соняшнику вугільною гниллю можуть спостерігатися на стадії проростка. На уражених тканинах стебла виникають некрози, коренева система відмирає. За сильного розвитку хвороби рослини гинуть, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Найтиповіші симптоми спостерігають починаючи з фази цвітіння. Спочатку на інфікованих коренях з’являються світло-коричневі плями, які поступово поширюються на всю кореневу систему. Стебло набуває світло-сірого (сріблястого) відтінку. Під епідермісом формується безліч чорних мікросклероціїв, унаслідок чого інфіковані тканини стають попелястими.

Мікросклероції утворюються в кореневій системі, а також у стеблі. Закупорка судин призводить до в’янення листя, пагонів або рослини в цілому. Зберігається гриб у ґрунті на рослинних рештках культурних і диких рослин у вигляді мікросклероціїв.

Інтенсивному розвитку хвороби сприяє спекотна посушлива погода. Температурний оптимум для росту міцелію гриба становить +25…+30 °С, а для формування мікросклероціїв +27…+35 °С.

Заходи щодо обмеження хвороби насамперед мають базуватися на дотриманні високої культури землеробства (якісному посівному матеріалі, науково обґрунтованій сівозміні, обробітку ґрунту із заорюванням рослинних решток, боротьбі з бур’янами).

Нагадаємо, насичення сівозмін соняшником і соєю призводить до поширення вугільної гнилі. Як повідомлялося, вугільна гниль у сухих і спекотних умовах може вражати до 90% соняшнику.