Як забезпечити якісний передпосівний обробіток під пізні ярі культури

Передпосівний обробіток під ярі культури пізнього терміну сівби (кукурудза, гречка, просо та ін.) відтерміновано, іноді майже на місяць від початку весняних польових робіт, що дає змогу ретельніше контролювати вологість ґрунту, сегетальну рослинність і вирівняність поверхні поля, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Для кукурудзи зазвичай оптимальні строки сівби настають за досягнення середньодобової температури повітря +13°C або +9–11°C на глибині загортання насіння. Рання сівба в холодний ґрунт призводить до загибелі насіння та зрідження сходів.
З настанням фізичної стиглості ґрунту частіше починають із закриття вологи шляхом боронування поверхні поля, а за недостатнього рівня зволоження відразу ж проводять культивацію. У такому разі рекомендують проводити першу культивацію на глибину 10–12 см із вирівнюванням поля й загортанням мінеральних добрив, а другу – передпосівну на глибину загортання насіння.
Передпосівну культивацію треба проводити по діагоналі або впоперек попередньої культивації. Перша культивація дає можливість вирівняти поле, зруйнувати ґрунтову кірку, знищити сходи бур’янів (особливо зимуючі й багаторічні), поліпшити аерацію ґрунту, що забезпечує швидше його прогрівання і, відповідно, можна раніше розпочати сівбу культури.
У вкрай посушливих умовах кратність і глибину першої культивації потрібно зменшувати, надаючи перевагу мінімізованому обробітку комбінованим агрегатом на глибину 6–8 см, після чого сіяти за настання відповідного температурного режиму. Основні вади виконання перепосівного обробітку – ширина перекриття попереднього проходу агрегата до метра, хоч вона має бути від 15 до 20 см. Це призводить до нерівномірних сходів культури. Розрив між проходом меха нізованого агрегата для передпосівного обробітку ґрунту й сівбою не має перевищувати більше ніж 2–3 проходи сівалки – це найбільша проблема в господарствах.
Весняна культивація й передпосівний обробіток ґрунту мають унеможливлювати застосування дискових знарядь, адже це призводитиме до надмірного розпушування ґрунту й неоднорідної глибини його обробітку, а також сутєвого й нерівномірного випаровування вологи з верхнього шару ґрунту.
Раніше повідомлялося, як забезпечити якісний обробіток ґрунту під цукрові буряки. Раніше також було названо оптимальний обробіток ґрунту для бобових культур.