Агрономія

Як забезпечити вдалий старт для сої

Як забезпечити вдалий старт для сої

Щоб отримати рівномірні й дружні сходи сої, насіннєве ложе треба якісно підготувати. Рання сівба подовжує строк проростання насіння, а пізня призводить до ураження його хворобами та шкідниками, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Сіяти сою потрібно, коли ґрунт добре прогріється і на глибині загортання насіння середньодобова температура становитиме 11-12 °C. Це третя декада квітня – перша декада травня. Починають сіяти з більш пізньостиглих сортів і закінчують скоростиглими.

Оптимальна густота стояння рослин перед збиранням становить 500-650 тис. шт./га. Для одержання такої густоти ценозу за ширини міжрядь 45 см потрібно висівати 600–750 тис. шт./га схожих насінин ранньостиглих сортів, 550– 650 тис. шт./га – середньоранніх і середньостиглих.

За звичайного рядкового способу сівби з шириною міжрядь до 15 см норму висіву збільшують на 15–20%. Проте в посушливих умовах доцільно збільшити норму висіву на 5-10% для компенсації зниження польової схожості насіння від несприятливих чинників. Правильно підібрана норма висіву є підґрунтям майбутньої урожайності сої.

Крім того, оптимальна норма дасть змогу знизити витрати на виробництво, адже вартість насіння – одна з найголовніших статей витрат. Глибина загортання насіння за достатнього зволоження верхнього шару ґрунту становить 3-4 см, у разі пересихання посівного шару її доцільно збільшити до 5-6 см.

За недостатнього зволоження ґрунту під час сівби обов’язковим технологічним заходом є коткування. Його можна не проводити, якщо ґрунт достатньо вологий і планується досходове боронування для вирівнювання поверхні ґрунту після сівби, а також знищення паростків бур’янів.

Раніше було названо головні чинники, що впливають на продуктивність сої.