Агрономія

Як відмова від оранки впливає на ефективність застосування добрив

Мінімізація обробітку ґрунту, а саме – відмова від оранки, впливає на ґрунтові процеси, змінюючи доступність поживних речовин рослинам і ефективність застосування добрив. Тож шаблонні схеми удобрення, відпрацьовані по фону полицевого обробітку, не завжди спрацьовують у нових умовах.

На цьому наголосила Яна Погромська, науковий співробітник ДП «ДГ Донецьке» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААН, у своїй статті у журналі The Ukrainian Farmer.

«Зокрема, це дуже показово на чорноземах звичайних Сходу України, – зазначила вона. – Нашими дослідженнями показано, що за мінімізації обробітку чорнозему змінюється, зокрема, режим міграції карбонатів по профілю, дуже важливої складової функціонування чорноземних ґрунтів».

Під пшеницею озимою спостерігали вище підняття до поверхні карбонатного шару за відмови від однієї культивації у підготовці ґрунту до сівби. А карбонати ґрунту регулюють рухомість багатьох необхідних елементів, впливаючи на поживний режим рослин.

Також відмічено зменшення рухомості міді та заліза у шарі основного розташування коріння пшениці.

«Це означає, що для нормального розвитку рослин у таких умовах потрібно більше уваги приділяти живленню цими мікроелементами», – додала науковиця.