Агрономія

Як уникнути підробки, купуючи насіння

Як уникнути підробки, купуючи насіння

Щоб отримувати якісне насіння, насамперед, його треба купувати в тій компанії, яка знайома сільгоспвиробнику. Також треба зважати на матеріально-технічну базу.

На цьому наголосила Юлія Прохода, очільниця асоціації «Українське насіннєве товариство», в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer.

«Треба зважати на матеріально-технічну базу. Якщо господарство має насіннєві заводи – це ще один показник того, що воно налаштоване працювати серйозно», – зауважила вона.

Власні сорти – це теж ознака добросовісності, додає експерт. «Бо селекція – тривалий та дорогий процес, і якщо компанія йде на це, то вона завтра не зникне. Хоч, справді, є велика кількість виробників, які не мають своїх селекційних програм, проте працюють якісно», – розповіла Юлія Прохода.

Вона підкреслила, що, обираючи між вітчизняною й іноземною продукцією, треба мати на увазі: в іноземній продукції ми мало що контролюємо.

«В Україну з-за кордону часто завозять насіння не найновіших гібридів і сортів, а часто те, яке там уже не беруть. Бо нині сортозміна дуже швидка — 3–5 років. А нам часто пропонують сорти й гібриди 20-річної давнини як нові, – зауважила Юлія Прохода. – Натомість у вітчизняного виробника насіння не хочуть брати навіть торішнє, хоч іноземне купують і п’ятирічне».

Експерт нагадала, що відповідальність за продаж неякісного насіння є суто господарська. «Ошуканому виробникові слід звертатися до суду й стягувати вартість неякісного насіння, адже за це передбачено штрафні санкції», – сказала вона.

За словами Юлії Проходи, такі справи є, хоч інколи в них дійсно важко довести істину. «Інша річ, чи готові звертатися до суду ошукані покупці, адже нині суд став дорогим задоволенням», – додала вона.

Є ще адміністративна відповідальність для виробника насіння, зокрема, виключення з Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу, позбавлення права виробляти насіння та садивний матеріал. «Випадки такі були у 2012, 2013 роках, хоч і не багато. Передбачені адміністративні штрафи, але вони невеликі, щоб серйозно їх розглядати. Тепер побачимо, як виконуватиме свою функцію Держпродспоживслужба», – зауважила Юлія Прохода.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!