Агрономія

Як температурний режим навесні впливає на насиченість ґрунту рухомим фосфором

Результати роботи зарубіжних науковців показали, що підвищені температури та посуха у весняний період не є сприятливими умовами для збільшення дози фосфорної складової повного мінерального добрива в системі підживлення озимої пшениці на чорноземі типовому, на відміну від випадків на фоні високих показників ГТК.

Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповіла Яна Погромська, науковий співробітник ДП «ДГ Донецьке» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААН.

«У наших дослідженнях ми спостерігали протилежну реакцію на температурні й зволожувальні характеристики травня насиченості орного шару рухомими формами азоту та фосфору», – зазначила вона.

Окрім того, визначалося стабільне зниження вмісту нітратного азоту й часте перевищення насиченості орного шару фосфатами за безвідвального й нульового обробітків до оранки.

Відповідно, виокремлюється й динаміка показника відношення вмісту нітратів до вмісту фосфатів. З неї видно, що в критичних умовах, а саме за малої кількості опадів і підвищених температур, або на фоні перезволоження й низьких температур відмова від оранки формує різке падіння відносної насиченості ґрунту нітратами.

Нагадаємо, плановий урожай можна отримати лише за наявності в ґрунті близько 20 елементів. Також ми писали про вимоги культур до мінімально допустимих запасів вологи в активному шарі ґрунту.