Агрономія

Як строки сівби та норми висіву впливають на перезимівлю ріпаку

Строки сівби та норма висіву впливають на розвиток рослин різних сортів ріпаку озимого перед входженням у зиму та їх перезимівлю. Такими висновками поділились науковці Інституту зрошуваного землеробства, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Сорти ріпаку озимого Антарія, Сенатор Люкс, Анна та Черемош висівали в першу, другу та третю декади вересня; норма висіву становила: 0,9; 1,1 та 1,3 млн шт./га.

Результати показали, що за сівби ріпаку в першу декаду вересня рослини культури мали в середньому найбільшу кількість листя та діаметр кореневої шийки, що говорить про добре розвинену розетку рослин і кореневу систему.

За сівби в другу та третю декади вересня рослини були менш розвиненими, мали меншу кількість листя та діаметр кореневої шийки.

Найбільший показник густоти стояння рослин досліджуваних варіантів спостерігався у сорту Антарія з відсотком перезимівлі 62,2% за сівби у першу декаду вересня з нормою висіву 1,3 млн шт./га. Оптимальні умови для росту й розвитку рослин забезпечили найвищий ступінь перезимівлі.

Сорти ріпаку озимого не впливали на перезимівлю рослин, але їх показники різнилися за відсотком перезимівлі від 60 до 67%. 

Результати досліджень показали, що оптимальною нормою висіву є 1,1 млн шт./га. Вона гарантовано забезпечує рівномірне розподілення насіння в рядку, густоту стояння рослин перед входженням у зиму та по відновленні вегетації, а також і надалі рівномірний розвиток рослин.

Раніше повідомлялося, як зменшити ураження посівів ріпаку хворобами.