Агрономія

Як спосіб обробітку ґрунту впливає а на якість зерна озимої пшениці, – дослідження

Як спосіб обробітку ґрунту впливає а на якість зерна озимої пшениці, – дослідження

На схилових землях, де низька потенційна і ефективна родючість ґрунту, протиерозійний обробіток запобігають стокові води та змиванню, більшою мірою покращується водний і поживний режим ґрунту, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Як показали дослідження науковців ДУ Інститут зернових культур НААН України, на посівах озимої пшениці, які розміщували після зайнятого пару ячмінно-горохової сумішки, отримали досить якісний урожай зерна. Уміст білка в зерні озимої пшениці коливався в межах 15-16%, сирої клейковини – від 33,1 до 36,8%, що перевищувало вимоги стандартів, які встановлено на цю культуру.

Дещо вищі показники спостережено по мілкому та чизельному розпушенні на тлі мінеральних добрив. На тлі органічних добрив кращі показники якості виділялись за чизельного та щілинного обробітку ґрунту. Білок і клейковина самі по собі не можуть дати повну характеристику хлібопекарної досконалості зерна пшениці.

Значною мірою її доповнюють показники фізичних властивостей тіста, тобто сили борошна, що вимірюється в джоулях на альвеографі. Сила борошна є стійкою спадковою ознакою сорту. Проте є можливість впливати агротехнічними заходами на умови її росту й можливо змінити показники якості тіста в певних межах.

У дослідах на мінеральному й органічному фоні добрив найбільші показники сили борошна були досягнуті на щілинному та чизельному обробіткові ґрунту:

Досить важливим показником технологічних властивостей пшениці є об’ємистий вихід хліба, який визначається методом пробного випікання. У наших дослідах на всіх варіантах об’єм хліба перевищував стандарт на сильну пшеницю.

Розміщення озимої пшениці після зайнятого пару ячмінно-гороховою сумішкою на схилових землях забезпечує досить сприятливі умови для формування доброї продуктивності та якісного зерна озимої пшениці. Проте обробіток ґрунту на схилових землях слід розглядати як чинник підвищення врожайності озимої пшениці й меншою мірою – як спосіб покращення якості зерна.

Раніше повідомлялося, які найефективніші методи збереження вологи на посівах озимої пшениці.