Агрономія

Як правильно здійснити щілювання ґрунту

Як правильно здійснити щілювання ґрунту

На схилових землях чи окремих полях із перезволоженням доцільніше застосовувати спеціальні знаряддя – глибокорозпушувачі-щілинорізи, що здатні механічно розпушувати ґрунт до глибини 0,6 м. Такий обробіток проводять також стрічками завширшки 1-3 захвати знаряддя, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Щілювання ґрунту як агрозахід найефективніший за проведення його незадовго до передпосівного обробітку під озимі культури. За такої технології вплив розпушування на якість сходів озимини практично відсутній, а в разі формування стоку волога обов’язково «знайде» новоутворені щілини.

По зябу глибокий обробіток практикують перед стійким промерзанням ґрунту, яке за сучасного клімату може починатися наприкінці листопада – на початку грудня. Такі операції є доброю профілактикою запобігання утворенню плужної «підошви» у ґрунті.

Доволі часто спостерігається картина, коли поля обробляють уздовж схилу, порушуючи тим самим протиерозійні вимоги. Це створює умови насамперед для втрат вологи зимових опадів, бо останніми роками часто спостерігається ситуація активного наростання позитивних температур наприкінці зими, що спричиняє швидке танення снігового покриву, тоді як можливості повноцінного розмерзання ґрунту ще немає.

За таких умов потоки талої води концентруються в щілинах, залишених стійками робочих органів, що різко посилює стікання й утворення промоїн. У цих умовах чизелювання або щілювання по горизонталях поля є обов’язковим заходом обробітку ґрунту.

Нагадаємо, щілювання особливо ефективне на недостатньо вирівняних площах і, як показали дослідження, істотно підвищує врожайність люцерни та просапних культур.