Агрономія

Як на урожайність соняшнику впливає зміна способу обробітку ґрунту

Дуже важливі в технології вирощування соняшнику є спосіб і глибина обробітку ґрунту. Як показали дослідження Інституту зрошуваного землеробства, заміна оранки на глибину 25-28 см чизельним розпушуванням на таку саму глибину знижує врожайність соняшнику на 0,37 т/га, а тільки мілкий дисковий обробіток на глибину 12-14 см – на 0,58 т/га.

Про такі результати досліджень розповів кандидат сільськогосподарських наук Анатолій Коваленко (Інститут зрошуваного землеробства НААН) у статті в журналі The Ukrainian Farmer.

За розміщення соняшнику в шестипільних сівозмінах частка впливу попередників озимих культур першого поля у формуванні врожайності соняшнику найменша – 25%. До того ж значно зростає частка впливу способів і глибини основного обробітку ґрунту – 59%.

«Виходячи з цього, ми звертаємо увагу всіх товаровиробників на виважений підхід до визначення основних технологічних операцій вирощування соняшнику на основі попереднього досвіду, запасів вологи навесні та можливих прогнозів погодних умов вегетаційного періоду», – зазначив Анатолій Коваленко.

Дуже важливим, за його словами, є визначення способів і строків обробітку посівів від хвороб, особливо у вологі роки. Це вимагає постійного моніторингу їх появи та розвитку для завчасного запобігання їх поширенню.

Нагадаємо, надмірне зволоження ґрунту прискорює зараження соняшнику вовчком.