Як листковий індекс соняшнику залежить від густоти посіву та ширини міжряддя
Як встановлено спостереженнями, до фази утворення кошиків рослини соняшнику формували 32-50% всієї листкової поверхні, до цвітіння – 78-100%. У посушливі роки площа листка у фазу цвітіння досягає своєї максимальної величини, у вологі роки ріст її може тривати до повного достигання насіння, пише журнал The Ukrainian Farmer.
За однакової густоти способи розміщення рослин у посіві мало впливали на площу листка однієї рослини та на листковий індекс, хоча перевага простежувалася. Так, у середньому за роки досліджень за густоти 35 тис. рослин/га і міжряддях 35 см листковий індекс становив 1,22 м²/м², за міжрядь 70 см – 1,16.
За густоти 52 тис. рослин/га листковий індекс в посівах зі звуженими міжряддями дорівнював 1,79 м²/м², а 70 см – 1,71, за густоти 75 рослин — 2,33 і 2,15 м²/м² відповідно. Наведені дані свідчать, що листкова поверхня зростала майже пропорційно до підвищення густоти посіву.
Характер зміни площі листкової поверхні є наслідком процесів росту та відмирання нижніх листків рослини. Їх інтенсивність визначається умовами середовища й агротехнікою. Відповідно до зміни висоти рослин, асиміляційного апарату змінюється освітленість у посіві, поглинання ФАР, чиста продуктивність фотосинтезу (ЧПФ), урожайність.
Раніше повідомлялося, як способи сівби та густота посіву впливають на водоспоживання соняшнику та як довжина вегетаційного періоду соняшнику корелюється з шириною міжрядь.