Агрономія

Відбувається поступове переселення мишоподібних гризунів у посіви озимих зернових

Відбувається поступове переселення мишоподібних гризунів у посіви озимих пшениці, ячменю та ріпаку. Обстеженням озимих культур встановлено, що на 2-10% площ (Житомирська, Кіровоградська, Львівська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, інших обл.) на 1 га нараховується в середньому 0,5-2 жилих колоній гризунів з 2-4 жилими норами в колонії.

Про це йдеться у щотижневому звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

В багаторічних травах, неугіддях, лісосмугах, неорних землях ураховують 2-4 (Вінницька, Дніпропетровська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Хмельницька, Черкаська, інших обл.), в осередках Волинської області 5-7 жилих колоній гризунів на гектарі з 3-8 жилими норами в колонії.

У Степу, південному та центральному Лісостепу на незораних полях після збирання врожаю зростає кількість курганчикової миші, яка зелених рослин майже не споживає, проте харчується насінними кормами із культурних та диких злаків. Так на 1 га нараховується 1-2, макс. 4 курганчики (Миколаївська, Одеська, Херсонська обл.).

У зниженні чисельності мишоподібних гризунів, зокрема полівок, важливу роль відіграє система запобіжних заходів. Знешкодження їх в першу чергу досягається вчасною та якісною зяблевою оранкою, яка руйнує нори і знищує кормову базу, при цьому гине або травмується третина дорослих і всі молоді особини гризунів. Наявність 3-5 і більше жилих колоній на гектарі посіву свідчить про загрозу суттєвих пошкоджень рослин та необхідність захисту шляхом застосування родентицидів.

Раніе повідомлялося, як захистити посіви озимини від гризунів та які родентициди найефективніші у боротьбі з мишоподібними гризунами.