Агрономія

Від яких чинників залежить патогенний комплекс збудників фузаріозу пшениці

Від яких чинників залежить патогенний комплекс збудників фузаріозу пшениці

Патогенний комплекс збудників фузаріозу залежить від різних чинників: зони вирощування, попередника, метеорологічних умов року, фізіологічного стану рослин, стійкості сорту тощо, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Симптоми хвороб проявляються впродовж усього періоду вегетації:

  • починаючи від фази сходів у вигляді фузаріозної кореневої гнилі;
  • далі за сприятливих умов може відбуватись випрівання озимих хлібів у вигляді снігової (або фузаріозної) плісняви;
  • фузаріоз листкових пластинок, піхви листків, вузлів, інколи основи стебел;
  • фузаріоз колоса і зерна.

Інфекція проникає в колос із краплями дощу чи роси. Найпоширенішим є ураження пшениці фузаріозом під час цвітіння через випнуті пиляки, що може бути пов’язано з наявністю в них стимуляторів росту гриба.

Характерною ознакою є дострокове визрівання окремих колосків, які вирізняються білим кольором на тлі зеленого недозрілого колосся. У вологу погоду на уражених колосках помітна рожева або помаранчева спорова маса.

Типовим симптомом ураження грибом F. graminearum є добре помітний голим оком рожевий наліт на колосі. Такий самий наліт на колоскових лусочках утворюється за ураження F. culmorum i F. avenaceum. Проте більшість видів фузарієвих грибів не спричиняє видимих змін зерна і типових симптомів захворювання на колоскових лусочках.

Навіть за умови штучного ураження рослин грибами F. sporotrichoides і F. Poае на колосках утворюється малопомітний порошистий наліт спороношення, а найчастіше – нетипові симптоми (потемніння колоскових лусочок, штрихуватість, очкова плямистість).

За візуального огляду колосків ці симптоми можна легко сплутати із симптомами, що спричиняють інші гриби (Cladospo- rium, Alternaria, Helminthosporium та ін.).

Раніше повідомлялося, як шкідливість збудників фузаріозу залежить від фази розвитку пшениці.