Агрономія

В озимині на Одещині у теплі дні спостерігається літ злакових мух

На Одещині у посівах озимих зернових культур у теплі, сонячні дні спостерігається літ злакових мух, проте за прохолодної погоди літ не дружній, розтягнутий (оптимальна температура +18+20˚С). Фіксується яйцекладка та з ІІ-ІІІ декади квітня очікується відродження личинок.

Про це повідомляє ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Фахівці нагадують, що злакові мухи – це група внутрішньостеблових шкідників, найпоширенішими з яких є чорна пшенична, шведська, гессенська мухи й опоміза пшенична. Зимують личинки та пупарії всередині озимини чи диких злаків, а в пшеничної мухи може також зимувати й лялечка. Пупарії знаходяться як на рослинних рештках, так і в ґрунті.

«Останніми роками розвиток злакових мух на зернових полях відбувається невисокими темпами через несприятливі погодні умови (прохолодна затяжна весна, спека й посуха в другій половині літа – восени) і запізнення із сівбою озимих», – ідеться в повідомленні.

Найбільш ефективними заходами захисту проти злакових мух є дотримання сівозмін, просторова ізоляція ярих культур від озимих, оптимальні строки сівби, вирощування відносно стійких до внутрішньостеблових шкідників сортів, лущення стерні, рання глибока зяблева оранка, знищення осередків пирію, весняні підживлення посівів азотними добривами.

Хімічні обробки рекомендується проводити в осередках масового розмноження, а також при захисті особливо цінних посівів. ЕПШ (економічний поріг шкодочинності) у фазу сходів – кущіння на початку масового льоту мух становить 30-50 мух на 100 помахів сачка або 5-10% пошкоджених стебел личинками.

Для захисту використовують препарати на основі діючих речовин: диметоат, імідаклоприд, дельтаметрин та інші рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Також високу ефективність проти личинок злакових мух має проведення передпосівного протруювання насіння з використанням протруйників інсектицидної дії.

Нагадаємо, у посівах озимого ріпаку на Волині активізувалися прихованохоботники.