Умови для відновлення вегетації на посівах озимини - лише у південних областях
Станом на 25 березня 2021 року температурні умови для відростання свіжої зелені (відновлення вегетації) на посівах озимини створювалися лише у південних областях.
Про це повідомляє прес-служба НААН України.
За словами начальника відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру, к. г. Н. Тетяни Адаменко, у 2020 році внаслідок жорсткого дефіциту опадів (з другої половини літа і до кінця вересня) у більшості областей спостерігалася повітряно-ґрунтова посуха, що охоплювала до 70-80% площ, призначених для сівби озимини, й обумовила вкрай несприятливі умови для вчасної сівби та осінньої вегетації озимих культур під урожай 2021 року.
У західних та північних областях посуха припинилась у кінці вересня, на решті території – впродовж жовтня. У Луганській, Донецькій, Харківській, багатьох районах Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей посуха утримувалася найдовше. На значних площах цих областей (особливо Харківської, Донецької, Луганської) орний шар ґрунту залишався сухим і впродовж більшої частини жовтня. Відповідно, умови для закінчення сівби й осінньої вегетації озимих культур були несприятливими. Сходи рослин утворювалися зі значною затримкою, були зрідженими, місцями відзначалася повна загибель проростків зерна та сходів.
Послаблення посухи і насичення ґрунту вологою до оптимальних значень на 60-70% площ відбулось у першій половині жовтня. Оптимальне зволоження ґрунту та надзвичайно високе для середини осені температурне тло виявилися сприятливими факторами для пізніх посівів (понад 50% площ було засіяно у дуже пізні строки), які обумовили швидкий та повноцінний ріст і розвиток рослин. За таких сприятливих умов загалом в Україні значна частина засіяних озиминою площ у Луганській, Донецькій областях і багатьох районах Харківської області залишалася під впливом посухи, яка припинилася там лише у листопаді.
Майже одночасно із припиненням посухи відбулося похолодання, внаслідок якого на території східних областей завершилася вегетація озимини у початкових фазах розвитку – проростання зерна й утворення сходів. На решті території країни фазовий розвиток рослин озимих відповідав оптимальному (кущіння). Упродовж холодного періоду на території східних областей утримувався стійкий зимовий режим погоди, без глибоких відлиг, тому умов для зміни фазового розвитку озимих не складалося.
За її словами, температурні умови для відростання свіжої зелені наприкінці березня (відновлення вегетації) на посівах озимини створювалися лише у південних областях.
Нагадаємо, бактерії для ґрунту незамінні під час вегетації.