Агрономія

Учений розповів, як уникнути вимерзання ріпаку

Для ранніх строків сівби озимого ріпаку найкраще підходять сорти з більш повільним розвитком стебла з осені.

На цьому в коментарі AgroTimes наголосив завідувач відділу агротехнологій та впровадження Інституту олійних культур НААНУ Олександр Поляков. 

«Ранній строк сівби ріпаку сприяє диференціації його органів та підвищує здатність до регенерації. Чим більше часу є для закладання квіткових і пазушних бруньок, що утворюються на верхівці кореневої шийки (конусі наростання), тим краще складаються передумови для процесу формування урожаю. Близько 70 % потенціалу майбутнього урожаю озимого ріпаку визначаються під час його розвитку до настання зимового спокою (5 діб з температурою нижче 2 °С)», – зазначив фахівець.

Водночас, за словами Олександра Полякова, за ранніх строків сівби рослини зазвичай переростають, формуючи розетку з 12 листків і більше, точка росту виноситься над поверхнею ґрунту на 3-6 см і вище, що призводить до їх вимерзання за зниження температури до –6-10 °С, оскільки морозостійкість таких рослин невисока. Вони занадто легко відновлюють свою вегетацію протягом м’якої зими і витрачають багато цукрів на підтримання своєї життєдіяльності. При цьому температури повітря є дуже низькими для ефективного фотосинтезу, тому надходження органічної речовини не відбувається. Такі рослини можуть гинути в січні-лютому, ще до завершення зими.

Читайте також: Під озимий ріпак слід застосовувати вологоощадний обробіток ґрунту