Учений назвав основні принципи підвищення родючості ґрунту

У нинішніх умовах лише підвищення родючості ґрунту дає можливість отримати додаткову рентабельність. На думку в. о. директора ДП «Міжвідомчий науково-технологічний центр “Агробіотех”» НАН та МОН України Андрія Литовченка, ця робота має базуватися на кількох принципах, пише журнал The Ukrainian Farmer.
До таких принципів учений відносить:
- підвищення ефективності поглинання мінеральних добрив із теперішніх 15-50 до 75-80%;
- оптимізація кратності застосування пестицидів і мінерального живлення, можливість застосування біозахисних препаратів. До речі, у ЄС цей принцип уже діє з ухваленням рішення на 25% скоротити застосування міндобрив і зобов’язати хімічні компанії мати у своєму портфелі 25% біопрепаратів;
- підвищення здоров’я ґрунту й імунітету рослин, збільшення кількості корисної аборигенної біоти та санація аеробного шару ґрунту.
Як відомо, живлення рослин відбувається в ризосфері – вузькій зоні ґрунту, що безпосередньо оточує корінь.
Мікроорганізми, які заселяють ризосферу, живляться кореневими ексудатами, що виділяє рослина. Ризосферна мікробіота оптимізує поживний режим рослин, в тому числі вивільняє важкодоступні елементи, регулює ріст і розвиток рослин бактеріальними фітогормонами, контролює розвиток фітопатогенів, руйнує речовини-забрудники довкілля (нафтопродукти, пестициди тощо).
Досягаючи високої чисельності, мікроорганізми утворюють навколо кореня муфту (муцигель), а на його поверхні – біоплівки, мікроколонії або різні агрегати. Ці властивості ризосферної мікробіоти й використовують науковці у своїх розробках, створюючи новітні біопрепарати для поліпшення якості ґрунту.
Нагадаємо, цей рік може стати поштовхом до переходу на ресурсоощадні технології.