Агрономія

У посівах озимого ріпаку активізувалися шкідники

Останній місяць зими виявився першим місяцем весни, оскільки температурний режим лютого перевищував середньорічні показники на 4-8°С, що зазвичай більш характерно для початку та середини березня. Таке аномальне потепління спонукало рослини виходити з зимового спокою, що знижувало їх зимостійкість. Разом із відновлюваними процесами розвитку озимих культур активізувалися шкідники і хвороби.

Про це інформують у компанії «ДСВ-Україна».

«Свій розвиток поновили і бур’яни, особливо злакова група, які найбільшу конкуренцію складатимуть рослинам слабким за розвитком та з меншою густотою стояння. Тому обробку гербіцидами варто розпочати в раніші терміни і підібрати препарати , які зможуть працювати при низьких позитивних температурах. Але особливу увагу варто приділити першим раннім шкідникам озимого ріпаку – прихованохоботникам, які спричиняють найбільші пошкодження рослин. Вже відмічена їх активність в різних регіонах. Це вже «дзвіночок», що розпочалося заселення шкідників в посіви», – зазначив Олександр Лавренко, регіональний менеджер ТОВ «ДСВ-Україна» .

В наявних температурних режимах ймовірним буде вже присутність чорного стеблового капустяного або хрестоцвітого прихованохоботника. Його личинки живуть у стеблах ріпаку.

Найбільш шкідливим серед прихованохоботників є великий ріпаковий прихованохоботник, який поширений скрізь, де вирощують ріпак. З’являється другим після хрестоцвітого прихованохотника.

Жуки починають свою активність при температурі вище 6°С, а масово вилітають за температури  9-12°С. Коли впродовж 7-10 днів максимальна денна температура перевищує 9°С тепла, самки відкладають яйця нижче на 1см від верхівки молодого пагона. Личинки прогризають ходи всередині пагонів, що спричиняє розтріскуванню стебла і його зигзагоподібне вигинання у вигляді літери «S». У місцях пошкодження можуть бути ураження хворобами.

Також слід звернути увагу на осіннє пошкодження  кореневої частини ріпаку личинками капустяної мухи, яке мало свою шкодочинність в другому,  а то і третьому поколінні і співпадало з ранніми термінами посіву озимого ріпаку в кінці липня, початку серпня. Личинки  вгризаються в середину головного кореня або об’їдають його та дрібні  корінці зовні, що може спричинити подальшу його   втрату.

Або ж при не значному пошкодженні утворюються «рубці» в місцях об’їдання кореня личинками і навесні це також може викликати захворювання кореневої частини. Тому звертаємо вашу увагу на раннє застосування фунгіцидів, які працюють з низьких позитивних температур для попередження подальшого гниття кореня.