Триває хвилеподібне відновлення весняної вегетації озимих

Друга декада березня характеризувалася мінливою погодою. Початок декади відзначився високим температурним фоном, низькою вологістю повітря та недобором опадів. В подальшому спостерігалося похолодання, що супроводжувалося опадами у вигляді дощу та мокрого снігу і заморозками вночі. Повсюди за позитивних температур триває хвилеподібне відновлення весняної вегетації озимих культур та багаторічних трав.
Про це йдеться у щотижневому звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих зернових культур та багаторічних трав знижувалась до -1+6°С, що вище критичної температури вимерзання, ґрунтовий покрив помірно зволожений.
У Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Черкаській, Херсонській областях в озимині, розміщеній здебільшого після стерньових попередників, спостерігається мляве живлення личинок хлібного туруна (жужелиці).
Шкідник за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м пошкодили 1-5% рослин. У решті областей продовжується їх підйом у верхні шари ґрунту. За наявності 3-4 личинок на кв.м рекомендується проводити обприскування посівів дозволеними інсектицидами.
У Дніпропетровській, Кіровоградській, Одеській, Полтавській, Херсонській областях у посівах зернових культур відмічається відновлення живлення гусениць озимої совки засередньої чисельності – 0,3 – 2 екз. на кв.м. Фітофагом пошкоджено до 3% рослин.
Відмічається вихід жуків піщаного мідляка за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м та заселення ними прикрайових смуг озимих зернових та ріпаку. Скрізь існує ймовірність осередкових значних пошкоджень ярих зернових, сходів ранніх просапних культур.
У степових та лісостепових областях за прогрівання ґрунту активізувалось переміщення перезимувалих личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів) у верхні шари ґрунту. Чисельність яких становить 0,5-1 екз. на кв.м. Погодні умови зимового періоду 2024-2025 рр. не сприяли загибелі цих шкідників. Відмічено літ злакових мух, цикадок, вихід із місць зимівлі хлібних блішок.
Нагадаємо, похолодання спричинило чергове припинення вегетації озимих на Львівщині.