Сходам озимої пшениці шкодять різні види личинок злакових мух
На всій території України сходам озимої пшениці шкодять личинки злакових мух, серед яких личинки шведської вівсяної і ячмінної мухи, чорної пшеничної, опоміза пшеничної, озимої і гессенської мухи.
Ці фітофаги завдають озимині найбільшої шкоди саме восени переважно в крайових смугах полів. Загроза від шведської вівсяної мухи більш імовірна на Поліссі та Західному Лісостепу, а від шведської ячмінної – в зоні Степу.
Біологічні й екологічні особливості усіх цих видів дещо подібні. Зимують личинки та пупарії всередині озимини чи диких злаків, а в пшеничної мухи може також зимувати й лялечка. Пупарії знаходяться як на рослинних рештках, так і в ґрунті.
В одному стеблі злаку можна виявити кілька личинок гессенської мухи й лише одну личинку інших видів. Восени на посівах шкодять злакові мухи 3-го та 4-го поколінь, у пшеничної мухи – 2-го.
Для уникнення накопичення шкідників, особливо в посівах озимини по колосових попередниках, за умов достатньої вологості ґрунту в насіннєвому ложі (не нижче від 14-16%) ефективним є передпосівне протруєння насіння інсектицидними препаратами. Так, за 1-5 днів до сівби проводять оброку насіння дозволеними протруйниками.
Додати коментар