Агрономія

Розпочалося відродження личинок клопа шкідливої черепашки на посівах Донеччини

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

На площах озимої пшениці на Донеччині розпочалося відродження личинок клопа шкідливої черепашки. Через розтягнутий період відкладання яєць та відродження личинок у посівах зернових культур одночасно зустрічаються клопи, яйця та личинки різних віків.

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області.

В результаті пошкоджень личинками (починаючи з ІІІ віку) зерно деформується, маса його значно зменшується, знижується вміст і якість клейковини, що погіршує хлібопекарські властивості борошна. Шкодочинність хлібних клопів не обмежується погіршенням якості зерна- в результаті пошкодження зародка зернівки знижуються посівні якості насіння.

Такий рівень пошкодження спостерігається за чисельності 3-5 личинок на м2, що є показником ЕПШ для цього шкідника. При пошкодженні понад 12 % зерна відбувається деградація клейковини. Згідно з ДСТУ 3768:2010, кількість пошкодженого насіння не повинно перевищувати 0,3-0,5 %. Зерно, пошкоджене хлібними клопами більше, ніж за стандартом, стає некондиційним (фуражним). Шкідники живляться вмістом зерна в колосі аж до закінчення фази воскової стиглості.

Оптимальним строком знищення личинок є час появи в посівах 15-20 % личинок третього віку. На цей час відбувається повне відродження личинок із відкладених яєць. Обробку бажано провести в стислі строки, до появи личинок четвертого віку. У цей період, крім личинок клопа, шкоди зерну завдають личинки пшеничного трипса (ЕПШ 40-50 екз./колос), злакові попелиці (ЕПШ 20-30 екз./стебло), хлібні жуки (ЕПШ 3-8 екз./м2).

Для запобігання масовому поширенню шкідників в посівах зернових рекомендуємо провести обстеження, де це можливо та безпечно, і при виявленні личинок шкідника у відповідній кількості застосувати захисні обприскування використовши один з дозволених препаратів, згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні на 2023 рік» (зі змінами та доповненнями) з обов’язковим дотриманням норм та регламентів.

Нагадаємо, за останні роки помітно побільшало шкідників сільгоспкультур. Раніше повідомлялося, як захистити пшеницю від клопів шкідливої черепашки й личинок хлібного туруна.