Агрономія

Потепління порушило зимовий спокій озимих на Львівщині

Потепління порушило зимовий спокій озимих на Львівщині

У період з 1 до 7 лютого на Львівщині спостерігали високий температурний режим з випаданням значних опадів. Середньодобові температури повітря були в межах 1,5…7,5 °С і на 5,7…11,7 °С перевищували норму (-4,2 °С). Максимальна температура повітря дорівнювала 8,4 °С (5.02), мінімальна ‒ 0,4 °С (2.02). Відтак, потепління порушило зимовий спокій озимих.

Про це інформують в Інституті сільського господарства Карпатського регіону НААН.

Дощі різної інтенсивності випадали щоденно, їх сума становила 15,9 мм (122 % декадної норми). Грунт сильно зволожений. На полях з озиминою в понижених місцях рельєфу відзначають затоплення посівів (сівозміна відділу технологій у рослинництві). У кінці ІІ декади грудня 2023 року вже спостерігали таке негативне явище. Однак це не призвело до незворотних процесів у рослин пшениці озимої, які можуть витримувати затоплення впродовж певного періоду.

Перебування їх під водою в холодну пору менш небезпечне, ніж у весняне водопілля за підвищених температур. Проте надлишок вологи в ґрунті веде до погіршення умов аерації, зміщення в рослинах дихання в бік анаеробного, порушення метаболізму кореневої системи й надземних органів.

З третього лютого середньодобові температури повітря перевищили біологічний мінімум (5 °С). Такий температурний фон провокує більш активне проходження фізіологічних процесів у рослинах озимих культур. Зимовий спокій озимини порушений. Якщо втрата загартування за тривалої відлиги в першій половині зими швидко компенсується за рахунок вуглеводів, то майже не відновлюється в другій її половині.

Нагадаємо, відрощування монолітів засвідчило високу життєздатність озимих зернових.