Посіви місцями постраждали від сильних дощів, а подекуди й далі потерпають від посухи
У першій декаді липня 2026 року в Україні спостерігалася нестійка погода з різкими перепадами температури повітря. За даними агрометеорологів, початок декади був спекотним: середньодобова температура перевищувала кліматичну норму на 4-6 °С, а на окремих метеостанціях західних і Сумської областей було досягнуто або перевищено температурні максимуми для відповідних дат.
Про це повідомляє Укргідрометцентр.
Надалі через проходження кількох холодних атмосферних фронтів відбулося різке похолодання, яке супроводжувалося місцями сильними зливами, грозами та шквалами. В окремих районах Харківської області 4 липня, а також 8-10 липня у Дніпропетровській області зафіксували дуже сильні дощі, що завдали шкоди сільськогосподарським культурам.
Водночас на більшій частині території західних областей зберігався дефіцит опадів. Натомість у деяких районах центральних, південних і східних областей пройшли сильні локальні зливи, під час яких за один дощ випадала кількість опадів, близька до декадної або навіть місячної норми.
Фахівці зазначають, що припинення тривалої хвилі спеки сприяло покращенню агрометеорологічних умов майже на всій території країни. Це позитивно вплинуло на формування врожаю більшості сільськогосподарських культур, однак ефект значною мірою залежав від кількості опадів та рівня зволоження ґрунту.
Попри це, під посівами пізніх сільськогосподарських культур значні площі й надалі перебували у стані глибокої ґрунтової засухи. Опадів, що випали протягом декади, виявилося недостатньо для відновлення запасів продуктивної вологи до задовільного рівня, а подекуди вони залишалися критично низькими.
Найскладніша ситуація спостерігалася в окремих районах Харківської, Одеської, Миколаївської та Херсонської областей, де агрометеорологи зафіксували повне висихання метрового шару ґрунту. Посушливі умови також зберігалися у прилеглих районах інших областей України.
Нагадаємо, у посівах зернових зростає поширення хвороб колоса.