Агрономія

Похолодання стримало розвиток та поширення шкідників

Похолодання стримало розвиток та поширення шкідників

Зниження температурного режиму, випадання дощу, подекуди снігу, приморозки стримували розвиток та поширення шкідливих організмів у посівах озимих зернових культур та ріпаку.

Про це інформує Мінагрополітики з посиланням на дані Держпродспоживслужби.

У степових, подекуди лісостепових областях в озимих зернових після стерньових попередників, за чисельності 0,3-2, макс. 3 екз. на кв.м (в осередках Запорізької обл.) живляться личинки хлібної жужелиці, 15-85% яких перебуває в другому та третьому віках. Ними пошкоджено до 2,5% рослин.

У разі підсіву на ослаблених та зріджених посівах озимих ярими зерновими колосовими культурами личинки фітофага харчуватимуться їх сходами. В Степу, Лісостепу та Чернігівській області відмічено заселення та пошкодження озимих хлібними блішками, п’явицями, злаковими мухами, цикадками.

У південних областях у посівах зернових культур відмічається відновлення живлення гусениць озимої совки. В степових та лісостепових областях (Вінницька, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська обл.) за прогрівання ґрунту активізувалось переміщення перезимувалих личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів) у верхні шари ґрунту.

У Степу на 5-25% обстежених площ озимих культур, переважно з країв полів, за чисельності 0,5-1, макс. 3 екз. на кв.м піщаним мідляком пошкоджено до 2% рослин. Скрізь існує ймовірність осередкових пошкоджень ярих зернових, сходів ранніх просапних культур.

Захист озимих зернових за надпорогової чисельності фітофага (понад 3-4 і більше личинок жужелиці на кв.м) та інших фітофагів здійснюється через обприскування посівів дозволеними до використання інсектицидами.

У Степу подекуди Лісостепу клопи, зокрема клоп шкідлива черепашка, яких взимку загинуло до 10% (за попередніми даними) знаходяться в місцях зимівлі чисельністю 0,2-1, макс. 3 екз. на кв.м (Полтавська обл.). За прогрівання листяної підстилки до 10-12°С клопи виходитимуть на їх поверхню.

Нагадаємо, перезимівля озимих в Україні завершилася задовільно.