Агрономія

Підгризаючі совки залишаються найнебезпечнішими фітофагами – Держпродспоживслужба

Підгризаючі совки залишаються найнебезпечнішими фітофагами – Держпродспоживслужба

Підгризаючі совки, зважаючи на повсюдне поширення в агроценозах, залишаються найнебезпечнішими фітофагами. У поточному році вони шкодитимуть повсюдно. Запас гусениць совок, що пішли на зимівлю, дещо збільшився, як у всіх полях сівозміни, так і в посівах озимини. Це підвищує ймовірність того, що у вегетацію, за сприятливих умов для розвитку та розмноження, совки збільшать чисельність і утворюватимуть осередки високої шкодочинності у посівах озимих, просапних та овочевих культур у більшості лісостепових, степових, подекуди поліських, областей.

Про це йдеться у Прогнозі фітосанітарного стану агроценозів України, опублікованому на сайті Держпродспоживслужби.

Як зазначається, торік інтенсивний розвиток шкідників в окремих регіонах стримували погодні умови веснянолітнього періоду, температура повітря була періодично вища за норму, в окремі місяці другої половини вегетації реєстрували посушливі умови. У посівах сільськогосподарських культур домінували озима та оклична совки (Scotia segetum Schiff та S.Exclamationis, які поширені в усіх регіонах і розвивались у двох поколіннях, подекуди відмічався розвиток совки іпсилон і дикої (південної).

У більшості областей середня чисельність гусениць І-го і ІІ-го поколінь складала 0,1-1, максимально 2 екз. на кв.м на озимині, просапних та овочевих культурах. Найбільшу чисельність гусениць 3-4 екз. на кв.м відмічали в осередках Волинської (картопля), Полтавської (багаторічні трави), подекуди в крайових смугах полів Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Кіровоградської областей (соняшник, цукровий буряк, озимі пшениця, ріпак). У слабкому, середньому, подекуди сильному ступенях пошкоджено 0,1-8, у вогнищах Дніпропетровської та Запорізької областей 11-20% рослин соняшнику, озимої пшениці, овочевих та просапних культур, подекуди до 40% рослин озимого ріпаку (Запорізька обл.).

Восени ґрунтовими обстеженнями встановлено, що в усіх полях сівозміни заселеність підгризаючими совками становила 30,1% (120,4 тис. га) від обстежених площ, що дещо менше показників минулого року (проти 35,5% – 148,6 тис. га). Найбільш заселеними були площі (від 9 до 14 тис. га) Вінницької, Волинської, Київської, Сумської, Тернопільської та Хмельницької областей.

Щільність шкідника, що пішла на зимівлю, коливалась в межах від 0,1 до 0,8, максимально 2 екз. на кв.м у Запорізькій області. У посівах озимини під урожай 2025 року чисельність фітофага в середньому становила 0,56 екз. на кв.м на 43% заселених площ (проти минулого 0,47 екз. на кв.м на 42,9% заселених площ). Високу щільність гусениць, що пішли на перезимівлю, в озимині 1,8 екз. на кв.м виявляли в Запорізькій області.