Агрономія

Перспективність нуту для зони Степу зростає з поступовою аридизацією клімату

Нут упевнено посідає свою нішу в степовій зоні, і вона буде постійно розширюватись у зв’язку з аридизацією клімату. Адже серед зернобобових культур найбільш посухостійким видом є нут: він виділяється типовою ксерофітною будовою рослин – дрібнолистністю, малим габітусом куща, високим осмотичним тиском клітинного соку, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Його листки й боби вкривають волоски, які виділяють багато щавелевої кислоти, що відлякує шкідників багатьох видів. Насіння нуту є важливим продовольчим продуктом у багатьох країнах світу.

Завдяки комплексу корисних ознак у світовому землеробстві він посідає четверте місце серед зернобобових культур після сої, квасолі, вігни. Як й інші зернобобові, він зв’язує за вегетацію з повітря 80–120 кг/ га азоту, для формування свого врожаю використовує недоступні для інших культур важкорозчинні мінеральні сполуки – особливо фосфорні.

Завдяки цьому нут у сівозміні є досить цінним попередником для більшості культур, особливо для озимої пшениці. Численні дані свідчать, що після нуту врожай озимої пшениці такий самий, як після чистого пару, а подекуди навіть вищий.

Завдяки високій урожайності нут інтенсивно впроваджують у сільськогосподарське виробництво. Якщо раніше його практично не вирощували, то в останні роки окремі господарства відводять під нього значні площі.

Нагадаємо, в умовах посухи в Південному Степу науковці рекомендують сіяти нут.