Агрономія

Озимій пшениці необхідно 1,5 місяця й більше активної вегетації до настання стабільних холодів

Озимій пшениці необхідно 1,5 місяця й більше активної вегетації до настання стабільних холодів

Для оптимального росту й розвитку озима пшениця в осінній період має отримати від 270 до 300 °С тепла з порогом понад +5 °С. Тобто необхідно 1,5 місяця й більше тривалості активної вегетації рослин культури до настання стабільних холодів.

У таких умовах рослини пшениці в кінці осінньої вегетації формують вузол кущіння і розпочинають формувати стебла й вторинну кореневу систему. Такі рослини мають достатні запаси пластичних речовин, добре й гарантовано зимують і практично не залежать від часу початку весняної вегетації.

За поганих попередників і пізнього початку вегетації в другу декаду жовтня та пізніші строки молоді рослини озимої пшениці не встигають завершити етап сходів і перейти до етапу кущіння через дефіцит спершу вологи, а потім необхідних рівнів тепла. Часто вони йдуть у зиму від фази колеоптиля (шильця) до формування 2-3 листків. Запаси пластичних речовин у них невисокі. Коренева система лише первинна (до глибини 40 см).

За м’якої зими такі рослини здатні перезимувати, проте вони істотно залежать від часу початку весняної вегетації. Якщо весна буде ранньою (третя декада лютого – перша декада березня), то такі погодні умови сприятливі для ослаблених і недорозвинених з осені рослин культури. В такий період навесні вони пришвидшено компенсують ріст і розвиток, який мали завершити ще восени: відновлюють листковий апарат, формують вузол кущіння та вторинну кореневу систему (до глибини 140-170 см).

Якісний догляду за такими посівами озимої пшениці (ефективний захист і система підживлень) дозволить сформувати пристойні врожаї зерна (традиційно в межах до 4-6 тонн/га).

За пізньої весни й початку весняної вегетації рослин після 21 березня наступні етапи органогенезу вони проходять скорочено. Часто не формують вузла кущіння і вторинної кореневої системи і залишаються лише на первинній. Стебло у таких рослин традиційно одне, колос маленький. На системи підживлення такі посіви реагують слабко. Їхня врожайність традиційно не перевищує 3 тонн/га зерна.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!