Агрономія

Обробка соняшнику біопрепаратами зменшує надходження важких металів у продукцію

Обробка соняшнику біопрепаратами зменшує надходження важких металів у продукцію

Комбінування способів застосування мікробіологічних препаратів і мікродобрив у вирощуванні соняшнику в умовах техногенного навантаження й інтенсивної хімізації дозволяє досягти збалансування мікроелементного живлення рослин, зменшити негативний вплив важких металів на якість основної продукції й отримати прибуток із підвищення врожайності культури.

Такого висновку дійшли науковці Лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДП «ДГ Донецьке» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААН у ході проведення досліджень, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Біологічний препарат застосовували в обробці посівного матеріалу та у позакореневу обробку посівів (фаза 3-5 пар листків) – комплексний біопрепарат.

У результаті, хімічний аналіз вирощеної продукції вказує на зменшення надходження в насіння соняшнику в результаті застосування інокуляції посівного матеріалу важкого металу кадмію (Cd) за збільшення транслокації біофільних мікроелементів мангану (Mn), цинку (Zn) і кобальту (Co).

А от зменшення вмісту свинцю (Pb) у врожаї не спостерігалося. Мікробіологічний препарат у позакореневу обробку зменшує надходження в насіння соняшнику свинцю (Pb), але з тим і відчутно зменшується надходження біофільного мікроелементу кобальту (Со), яке практично не помітне на тлі борного підживлення.

Бор стимулює функціонування кореневої системи, збільшуючи виділення корінням у ґрунт органічних речовин, тим самим впливає на біологічну активність ґрунту і доступність рослинам, у цьому разі – кобальту.