Агрономія

Найвищу врожайність культур протягом трьох років отримували на чизелі, – досвід

Найвищу врожайність культур протягом трьох років отримували на чизелі, – досвід

У господарстві «Володимирівське» на Кіровоградщині протягом трьох років досліджували продуктивність культур в умовах місцевих ґрунтово-кліматичних умов за різного ґрунтообробітку. Тут 12 га поділили на три зони, де практикували чизелювання, mini-till та no-till. Найвищу врожайність три роки поспіль отримували на чизелі.

Про це розповів співвласник господарства Анатолій Григорчук в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

«Система обробітку ґрунту є одним із визначальних чинників отримання високої врожайності, особливо в умовах недостатнього зволоження, якими характеризується наша зона. Тому три роки ми проводимо експеримент, вирощуючи різні культури за різних систем землеробства», – зазначив Анатолій Григорчук.

Два роки тому на всій досліджуваній площі вирощували соняшник – рік видався надзвичайно сприятливим, найвищу урожайність отримали на чизелі, але різниця в урожайності не була статистично вірогідною. Торік сіяли озиму пшеницю – найкраще пшениця знову вродила на чизелі зі статистично вірогідною різницею, але погодні умови були доволі несприятливими.

Цього року досліджувану ділянку засіяли кукурудзою, отримали врожайність на чизелі 5,3 т/га, на mini-till – 4,2 т/га, на no-till – 3,14 т/га. Тобто зі статистично вірогідною різницею 2,2 т/га отримали більшу врожайність кукурудзи за чизельного обробітку ґрунту, порівнюючи з нульовою технологією.

«Звісно, якщо рахувати затрати, зокрема амортизацію техніки, то no-till – найбільш ощадна технологія. Однак навіть за теперішніх цін 2 т/га покривають затрати на вирощування культури. Тобто ми вкотре переконалися, що в наших умовах найкращий економічний результат вирощування культур забезпечує чизелювання. Тому це наш основний обробіток на виробничих посівах», – додав Анатолій Григорчук.

Нагадаємо, кукурудзу у ТОВ «Володимирівське» на no-till збирали з вищою вологістю, ніж на чизелі.