Агрономія

На Запоріжжі ввели карантинний режим через небезпечний бур’ян

В Запорізькій області запровадили карантинний режим щодо регульованого шкідливого організму ботанічного – гірчака повзучого (степовонр) на загальній площі 18259 га.

Про це повідомляє ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області.  

Як зазначається, гірчак повзучий надзвичайно шкодочинний, його присутність значно знижує врожайність сільськогосподарських культур, засмічує й знижує якість кормів і врожаю, погіршує продуктивність пасовищ.

Урожайність сільськогосподарських культур знижується на 45-75%. Маючи потужну кореневу систему, гірчак сильно висушує ґрунт. Бур’ян засвоює із ґрунту поживних речовин в 1,8-5,5 рази більше ніж озима пшениця за врожайності 20 ц/га.

Встановлено, що корінь гірчаку виділяє в ґрунт речовини, і зокрема похідні фенолу, які гальмують ріст і розвиток культурних рослин. Гірчак домінує і в природних фітоценозах.

Алелопатичну здатність мають не тільки корені гірчаку, а й самі рослини. У листках і суцвіттях бур’яну утворюються речовини отруйні для коней. Смак коров’ячого молока при згодовуванні сіна з домішкою гірчаку стає гірким.

Якість борошна, отриманого із засміченого гірчаком зерна, знижується через гіркоту, що надають борошну сім’янки бур’яну (0,01% насіння бур’яну від загальної кількості зерна).

Бур’ян небезпечний ще й тим, що його насіння може бути занесене у регіони, вільні від нього, з насінням люцерни й конюшини, з вітчизняним та імпортним насінням і продовольчим зерном, із сіном, соломою, у тому числі й з підстилкою у вантажних автомашинах (особливо з держав Середньої Азії та півдня України) та іншими матеріалами. Крім того, плавучі кошики гірчаку переносяться на значні відстані талими, повеневими й зрошувальними водами.

Агротехнічними заходами боротьби з гірчаком у першу чергу є багаторазове підрізання кореневої системи. На дуже засмічених гірчаком повзучим ґрунтах досить ефективним буде поєднання чорного пару з культурами суцільного посіву (монокультури) – жита, вівса, ячменю, кукурудзи, люцерни, які пригнічують бур’ян масивно розвиненою зеленою масою.

Особливе значення на засмічених площах має лущення стерні, відразу після збирання будь-якої культури, незалежно від того, як буде в майбутньому використовуватись поле. Значного пригнічення гірчаку повзучого в найкоротші терміни можливо досягти лише поєднанням агротехнічних заходів із застосуванням сучасних гербіцидів.