Агрономія

На старті польових робіт запаси вологи очікуються в межах 80-85% від найменшої польової вологоємності ґрунту

На старті польових робіт запаси вологи очікуються в межах 80-85% від найменшої польової вологоємності ґрунту

Згідно з агрометеорологічними розрахунками Агрометеорологічної станції Миронівка, здійсненими 20 лютого, на початок весняних польових робіт запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту під озимою пшеницею та на зябу очікуються 170-180 мм або 80-85% від найменшої польової вологоємності.

Такі розрахунки були проведені агрометеорологами з урахуванням наявного зволоження ґрунту на кінець осені та кількості опадів, які випали за період від останнього осіннього визначення вологості ґрунту до дати складання прогнозу.

Як зазначається, восени 2024 року панував підвищений температурний режим з надмірною кількістю опадів. На кінець жовтня запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту під озимою пшеницею налічували 82 мм, на зябу – 107 мм.

Майже весь зимовий період переважав підвищений температурний режим. В періоди з найбільш високими максимальними температурами повітря озима пшениця повільно вегетувала в денні години. Максимальна температура повітря в цей час підвищувалась до 6°С – 11°С тепла. В цілому від початку зими і до 20 лютого мінімальна температура повітря та на поверхні снігу в найхолодніші дні знижувалась до 11°С – 19°С морозу.

За даний період випало 88 мм опадів або 81% від норми, при цьому більша частина опадів зафіксована у грудні. За весь цей час снігозйомка проводилась одного разу – 20 лютого (середня висота 1 см). З початку зими і до 20 лютого сніговий покрив залягав 40 днів, але був незначним.

До кінця грудня, також в періоди зниження температури у січні, промерзання – відтавання ґрунту спостерігалось декілька разів, максимально до глибини 7 см. 7 лютого в результаті різкого зниження температури грунт почав швидко промерзати, на кінець декади максимально промерз до глибини 10 см. Зниження температури повітря у другій декаді лютого зумовило швидке промерзання ґрунту, на 20 лютого максимально промерз вже до 31 см.

Довідка

Вологоємність ґрунту – властивість ґрунту приймати і утримувати в своїх пористих порожнинах певну кількість крапельнорідкої води, не дозволяючи їй стікати. Процентне відношення її маси до маси ґрунту або, відповідно, її об’єму до об’єму ґрунту, виражене у відсотках, називається показником вологоємності ґрунту. Найменша польова вологоємність ґрунту – кількість води, що фактично утримується ґрунтом в природних умовах в стані рівноваги, коли усунуто випаровування і додатковий приплив води. Ця величина залежить від гранулометричного, мінералогічного і хімічного складу ґрунту, його щільності і пористості. Застосовується при розрахунку поливних норм.