Агрономія

Компанії — лідери з продажу зерна за кордон

Компанії — лідери з продажу зерна за кордон

 

Обсяги експорту зернових цьогоріч залишаються на рівні минулого маркетингового року. Враховуючи рекордні обсяги врожаю, вони могли бути й більшими, але через логістичні проблеми не всі трейдери можуть довезти зерно в порт. Найбільші постачання зерна у «Нібулона».

У 2016/17 МР (липень 2016-го — червень 2017-го) Україна вкотре поб’є рекорд за розміром урожаю зернових культур. Згідно з оцінками консалтингового агентства «ААА», цього сезону буде зібрано 65,4 млн тонн зернових (пшениця, кукурудза, ячмінь), з яких 39,5 млн буде продано за кордон. На початку 2000-х років стільки становив весь зібраний урожай зернових.

Згідно з даними компанії «ПроАгро», за підсумками першого кварталу (липень-вересень) було експортовано 10,82 млн тонн зернових проти 10 млн тонн роком раніше. Таким чином, можна говорити, що загальний обсяг експорту зернових за вказаний період виріс на 8,2%.

Цьогоріч зросла частка пшениці в експортних постачаннях і впала частка кукурудзи. За даними «ПроАгро», за підсумками трьох місяців частка в експорті пшениці становила 61,4% (проти 54,8% минулого сезону). Частка кукурудзи впала з 14,6% у 2015/16 МР до 5,9% цього. У підсумку за зазначений період Україна вивезла 6,6 млн тонн пшениці, що на 21% більше, ніж торік.

За словами Ярослава Левицького, аналітика компанії «ПроАгро», більш низькі темпи експорту кукурудзи пов’язані з тим, що збирання цієї культури нинішнього сезону стартувала пізніше, й просувається повільніше через те, що частину ресурсів перекинули на збирання соняшнику, площі під яким виросли і який збирають в першу чергу.

Щодо експортних постачань у жовтні, то за оцінками Левицького, вони на рівні жовтня минулого року — близько 4 млн тонн.

«Експортні постачання могли б бути вищими, враховуючи великий урожай і активне збирання кукурудзи у жовтні, але не всі компанії змогли довезти заплановані обсяги зерна до портів через брак зерновозів і обмежень на перевезення зерна автотранспортом», — каже Левицький.

Згідно з підрахунками порталу agrocharts.com, найбільшим зернотрейдером за підсумками липня-жовтня цього року став «Нібулон». В топ-5 експортерів також увійшли «Бунге», «Гранум Трейдинг», ДПЗКУ і «АДМ Україна».

Топ-5 експортерів пшениці: «Нібулон», «Бунге», ДПЗКУ, «Каргілл» і «Кернел».

Найбільше зернових в Китай відправляють «Гранум Трейдинг», «Нібулон», «КОФКО Агрі Україна», ДПЗКУ і «Энгельхарт СТП».

Доставити зерно до портів вчасно — головний виклик для зернотрейдерів цього року. В Українській зерновій асоціації (УЗА) підрахували, що через логістичні проблеми Україна потенційно може не вивезти вчасно п’яту частину експорту — близько 7 млн тонн.

Логістичні труднощі позначилися й на цінах. У портах ціни ростуть, а в разі закупівлі у фермерів — падають.

За даними «ПроАгро», протягом останніх чотирьох тижнів портові ціни на продовольчу пшеницю зросли на 300 грн/т, на кукурудзу — на 250 грн/т, на ячмінь — на 200 грн/т, тоді як на внутрішніх лінійних елеваторах трейдерів зростання цін попиту було меншим — 150, 100 і 150 грн/т відповідно.

Delo

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!