Агрономія

Грибні захворювання рослин можна контролювати за допомогою ацетогідроксамової кислоти, - дослідження

Грибні захворювання рослин можна контролювати за допомогою речовини, яка також використовується для лікування шкідливих бактерій у шлунку людини і яка, як відомо, пригнічує розщеплення сечовини – ацетогідроксамової кислоти.

Такого висновку дійшли вчені з Університету Мартіна Лютера в Галле-Віттенбергу й Університету штату Парана в Бразилії, пише phys.org.

В ході комплексного експерименту команда відкрила новий метаболічний шлях, який може бути порушений цією хімічною речовиною, тим самим запобігаючи вторгнення багатьох відомих рослинних грибів в рослину-господаря.

Наприклад, гриб Colletotrichum graminicola поширений у всьому світі. Він заражає кукурудзу, викликаючи антракноз (хвороба, що змушує листя жовтіти, а потім піддаватися токсикації). Гриб розмножується спорами, що розташовані на поверхні рослин. Там вони розвиваються в несприятливих умовах: недолік більшості поживних речовин, необхідних для розвитку грибів, зокрема, азоту.

«Єдиний варіант, який у них є, – це розщепити деякі зі своїх власних азотовмісних молекул, наприклад пурини, будівельні блоки ДНК або РНК», – пояснив Хольгер Дейзінг, фітопатолог рослин.

Дослідники знайшли спосіб перешкодити цій перехідній фазі. Так,  ацетогідроксамова кислота перешкоджає проникненню шкідливих грибів в рослини і запобігає їх зараженню.

Було також встановлено, що кислота ефективна проти багатьох інших патогенів, що викликають, наприклад, борошнисту росу зернових культур, фітофтороз картоплі, а також іржу кукурудзи і бобових.

«Ми змогли розробити абсолютно новий підхід до боротьби з патогенами, який використовує існуючий активний інгредієнт і, таким чином, може бути швидко використаний в комерційних цілях», – зазначив Хольгер Дейзінг.