Горбатка соняшникова набула статусу економічно значущого шкідника
Горбатка (шипоноска) соняшникова — шкідник-абориген, який пошкоджує соняшник в Україні з початку введення рослини в культуру.
Раніше він належав до другорядних шкідливих видів, проти яких ніколи не застосовували захисні заходи, а в останні роки, особливо в південних районах України, горбатка соняшникова стала одним з найбільш економічно значущим шкідником.
Про це повідомила Ірина Леженіна, доцент факультету захисту рослин Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Для зрозуміння причин, які призвели до зміни статусу цього виду, варто згадати особливості біології соняшникової горбатки.
Жуки з’являються в травні‒червні, вони додатково живляться пилком та нектаром на квітучій дикій трав’янистій та чагарниковій рослинності.
Після парування самиці впродовж майже півтора місяця перелітають на посіви соняшника, де відкладають яйця під шкірочку стебла рослини. Личинки, які вийшли з яєць, живляться серцевиною стебла, в якому роблять довгі звивисті ходи. Перед висиханням соняшника більшість личинок опускається в нижню частину стебла, де і зимують. Навесні личинки заляльковуються, а потім, в травні з’являються жуки.
Причиною зміни статусу шкідника стала зміна технології вирощування соняшника.
Раніше, після збирання культури, поле дискували, а потім проводили оранку. При цьому механічно знищували та закопували в ґрунт рослинні рештки з личинками горбатки, внаслідок чого гинуло більше 90% шкідника. Зараз на значних площах проводять мінімальний обробіток ґрунту. Більшість личинок залишається в рослинних рештках на поверхні неушкодженими.
«Тому, з урахуванням значного зростання площ під соняшником, відбулося швидке накопичення горбатки в агроценозах України і, відповідно, зростання його статусу як першочергового шкідника», — зазначила експертка.