Експорт української кукурудзи до Китаю під загрозою через карантинну хворобу рослин
Станом на 18 червня експерти Львівської обласної фітосанітарної лабораторії виявили 146 зразків рослин кукурудзи, заражених забороненими в Китаї збудниками карантинних захворювань. 120 з них виявилися носіями карантинної для України хвороби – бактеріального в’янення (вілту) кукурудзи (Erwinia stewartii (Smith) Dye, синоніми – Pantoea stewartii, Xanthomonas stewartii Dowson). Про це повідомляє Держпрожспоживслужба.
В багатьох регіонах України тривають обстеження посівів кукурудзи, сої та ячменю, проводяться лабораторні дослідження з метою встановлення відповідності вітчизняного зерна заявленим вимогам Китайської Народної Республіки (КНР).
Заражені зразки кукурудзи надійшли від виробників Львівської, Рівненської, Івано-Франківської, Волинської та Тернопільської областей, які планують експортувати свою продукцію до КНР.
Розповсюдження захворювання на такій значній площі (1796,13 га) створює значні ризики для майбутньої співпраці з КНР, а також ставить під загрозу весь український експорт кукурудзи в азійському й інших напрямках, наголошують у Держпродспоживслужбі.
Найбільша площа зараження карантинною хворобою посівів зафіксована в Івано-Франківській області – 1074,66 га. Вогнища бактеріального в’янення кукурудзи є на полях чотирьох господарств Городенківського, Рогатинського та Тлумацького районів.
Досить значна площа зараження – 545,73 га – й у Рівненській області, де вогнища хвороби виявлені в трьох господарствах Здолбунівського і Млинівського районів.
У Львівській області зафіксоване зараження на площі 91,5 га у Золочівському і Жидачівському районах на полях одного господарства.
У Волинській області хворобу зафіксовано в одному господарстві Іваничівського району на площі 24 га. Також вогнище зараження виявлено в одному з господарств Кременецького району Тернопільської області на площі 60,24 га.
На територіях, де виявлено збудник карантинного захворювання (Erwinia stewartii (Smith) Dye), запроваджується карантинний режим.
Так, у Здолбунівському районі Рівненської області карантинний режим запроваджено на площі 346,3 га. У Млинівському районі карантинний режим запроваджено на площі 199,43 га.
Найближчим часом будуть запроваджені карантинні режими по бактеріальному в’яненню кукурудзи в Івано-Франківській, Львівській, Волинській та Тернопільській областях.
Крім цього, в одному з господарств Золочівського району Львівщини на площі 25,51 га виявлено не карантинну для України хворобу, але заборонену для ввезення до КНР – смугасту мозаїку пшениці (Wheat streak mosaic virus).
Слід зазначити, що окремі вогнища вілту були зафіксовані ще на початку 2016 року в Тернопільській і Полтавській областях на площі 509,13 га, де тривають карантинні заходи щодо їх локалізації і ліквідації.
Усім господарствам, на полях яких виявлені згадані захворювання кукурудзи, відмовлено в майбутньому експорті зерна з заражених площ через його невідповідність протоколам фітосанітарних та інспекційних вимог КНР щодо кукурудзи.
Наразі необхідне застосування заходів локалізації і ліквідації в повній мірі, включаючи можливість постійного контролю з боку Держпродспоживслужби, а також проведення комплексного розслідування походження зараженого насіння для попередження майбутнього поширення карантинної хвороби в Україні, підкреслили у Держпродспоживслужбі.
Довідка
Вілт кукурудзи визнаний небезпечною карантинною хворобою багатьма міжнародними та регіональними організаціями з карантину та захисту рослин. Це такі організації, як Комісія Азії і Тихого океану із захисту рослин (APPPC), Регіональний комітет із захисту рослин країн Південної Америки (COSAVE), Європейська та Середземноморська організація з карантину та захисту рослин (ЕРРО), до якої входить і Україна.
Крім цього, багато країн світу також включили цю хворобу в свої списки карантинних організмів. Так, карантинною Е. stewartii вважають в Європейському Союзі, Аргентині, Бразилії, Чилі, Уругваї, ПАР, Китаї, Ізраїлі, Йорданії, Казахстані, Узбекистані, Азербайджані, Білорусі, Молдові, Росії, Туреччині, Новій Зеландії та Україні.
Вілт кукурудзи входить до Переліку регульованих шкідливих організмів, списку А-1 «Карантинні організми, відсутні в Україні».
Додати коментар