Агрономія

Експорт української кукурудзи до Китаю під загрозою через карантинну хворобу рослин

Експорт української кукурудзи до Китаю під загрозою через карантинну хворобу рослин

Станом на 18 червня експерти Львівської обласної фітосанітарної лабораторії виявили 146 зразків рослин кукурудзи, заражених забороненими в Китаї збудниками карантинних захворювань. 120 з них виявилися носіями карантинної для України хвороби – бактеріального в’янення (вілту) кукурудзи (Erwinia stewartii (Smith) Dye, синоніми – Pantoea stewartii, Xanthomonas stewartii Dowson). Про це повідомляє Держпрожспоживслужба.

В багатьох регіонах України тривають обстеження посівів кукурудзи, сої та ячменю, проводяться лабораторні дослідження з метою встановлення відповідності вітчизняного зерна заявленим вимогам Китайської Народної Республіки (КНР).

Заражені зразки кукурудзи надійшли від виробників Львівської, Рівненської, Івано-Франківської, Волинської та Тернопільської областей, які планують експортувати свою продукцію до КНР.

Розповсюдження захворювання на такій значній площі (1796,13 га) створює значні ризики для майбутньої співпраці з КНР, а також ставить під загрозу весь український експорт кукурудзи в азійському й інших напрямках, наголошують у Держпродспоживслужбі.

Найбільша площа зараження карантинною хворобою посівів зафіксована в Івано-Франківській області – 1074,66 га. Вогнища бактеріального в’янення кукурудзи є на полях чотирьох господарств Городенківського, Рогатинського та Тлумацького районів.

Досить значна площа зараження – 545,73 га – й у Рівненській області, де вогнища хвороби виявлені в трьох господарствах Здолбунівського і Млинівського районів.

У Львівській області зафіксоване зараження на площі 91,5 га у Золочівському і Жидачівському районах на полях одного господарства.

У Волинській області хворобу зафіксовано в одному господарстві Іваничівського району на площі 24 га. Також вогнище зараження виявлено в одному з господарств Кременецького району Тернопільської області на площі 60,24 га.  

На територіях, де виявлено збудник карантинного захворювання (Erwinia stewartii (Smith) Dye), запроваджується карантинний режим.

Так, у Здолбунівському районі Рівненської області карантинний режим запроваджено на площі 346,3 га. У Млинівському районі карантинний режим запроваджено на площі 199,43 га.

Найближчим часом будуть запроваджені карантинні режими по бактеріальному в’яненню кукурудзи в Івано-Франківській, Львівській, Волинській та Тернопільській областях.

Крім цього, в одному з господарств Золочівського району Львівщини на площі 25,51 га виявлено не карантинну для України хворобу, але заборонену для ввезення до КНР – смугасту мозаїку пшениці (Wheat streak mosaic virus).

Слід зазначити, що окремі вогнища вілту були зафіксовані ще на початку 2016 року в Тернопільській і Полтавській областях на площі 509,13 га, де тривають карантинні заходи щодо їх локалізації і ліквідації.

Усім господарствам, на полях яких виявлені згадані захворювання кукурудзи, відмовлено в майбутньому експорті зерна з заражених площ через його невідповідність протоколам фітосанітарних та інспекційних вимог КНР щодо кукурудзи.

Наразі необхідне застосування заходів локалізації і ліквідації в повній мірі, включаючи можливість постійного контролю з боку Держпродспоживслужби, а також проведення комплексного розслідування походження зараженого насіння для попередження майбутнього поширення карантинної хвороби в Україні, підкреслили у Держпродспоживслужбі.

Довідка

Вілт кукурудзи визнаний небезпечною карантинною хворобою багатьма міжнародними та регіональними організаціями з карантину та захисту рослин. Це такі організації, як Комісія Азії і Тихого океану із захисту рослин (APPPC), Регіональний комітет із захисту рослин країн Південної Америки (COSAVE), Європейська та Середземноморська організація з карантину та захисту рослин (ЕРРО), до якої входить і Україна.

Крім цього, багато країн світу також включили цю хворобу в свої списки карантинних організмів. Так, карантинною Е. stewartii вважають в Європейському Союзі, Аргентині, Бразилії, Чилі, Уругваї, ПАР, Китаї, Ізраїлі, Йорданії, Казахстані, Узбекистані, Азербайджані, Білорусі, Молдові, Росії, Туреччині, Новій Зеландії та Україні.

Вілт кукурудзи входить до Переліку регульованих шкідливих організмів, списку А-1 «Карантинні організми, відсутні в Україні».

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!