Агрономія

Ефективність роботи мікродобрив залежить від температури ґрунту

Сталий позитивний ефект від обробки насіння кукурудзи мікродобривом можна отримати за умови низького температурного режиму ґрунту і достатньої кількості опадів у перші два тижні після посіву (рис. 1).

Такі результати аналізу даних контрастних років за погодними умовами отримали науковці Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Так, за рахунок мікроелементної передпосівної обробки насіння приріст врожаю на 8 % отримано у році, коли у перший тиждень після посіву середньодобова температура ґрунту на глибині 5 см коливалась біля +14 оС.

Така температура є межею нормального розвитку кореневої системи молодих рослин кукурудзи. За таких умов мікродобриво спрацювало в якості адаптогену, підвищуючи стійкість проростків до критично низьких температур.

Рисунок 1. Погодні умови застосування мікродобрива у обробку посівного матеріалу кукурудзи

В іншому році, коли також спостерігалось суттєве падіння температури ґрунту в перші два тижні після посіву, ефективність передпосівної обробки сягала 13 %.

У роки з вищими температурами на початку вегетації культури додаткове внесення мікроелементів з обробленим насінням у поєднанні з високим температурним фоном спровокувало дисбаланс мікрофлори ґрунту. У підсумку — отримали зменшення польової схожості кукурудзи, зрідження посівів та зменшення отриманого врожаю на 4 %.