Агрономія

Доза рядкового удобрення визначається особливостями солечутливості культури

За високої концентрації мінеральних добрив, розміщених досить близько до насіння або сходів, вони обпікаються й висушуються. Ступінь десикації (висушування) залежить від форм добрив, доз їх унесення, вмісту мінеральних солей у ґрунті, а також відстані між насінинами (сходами) і гранулами внесених добрив.

Це пов’язано з такою характеристикою мінеральних добрив, як сольовий індекс. Що він вищий, тим сильніше проявляється сольовий ефект у відношенні до рослин, пише професор кафедри агрохімії і грунтознавства Уманського національного університету садівництва Григорій Господаренко в журналі The Ukrainian Farmer.

За його словами, зменшити ризик можна правильним підбором форм мінеральних добрив.

«Доза рядкового удобрення визначається особливостями солечутливості сільськогосподарської культури. У межах кожної культури спостерігається сортова розбіжність. Тому в рядки потрібно вносити «м’якші», висококонцентровані добрива, наприклад, вапняно-аміачну селітру замість аміачної селітри, складні добрива замість тукосумішей», – зазначив Григорій Господаренко.

Для рядкового внесення треба підбирати добрива з урахуванням таких характеристик:

  • мінімальний сольовий індекс;
  • добра розчинність у воді;
  • достатній уміст поживних речовин за відповідно високого вмісту фосфору;
  • вміст азоту в амідній або амонійній формі;
  • мінімальне застосування добрив, що виділяють аміак;
  • переваги джерелу калію, наприклад, надавати сульфату калію, а не калію хлористому.

За внесення в рядки карбаміду необхідно врахувати, що він може містити біурет, який вже за концентрації 0,3% у ґрунтовому розчині знижує схожість насіння й пригнічує проростки.

Раніше було названо переваги рядкового внесення добрив.