Агрономія

Доведено ефективність позакореневого підживлення сої

На Хмельницькій ДСГДС ІКСГП НААН дослідили ефективність застосування окремих макро- та мікродобрив у позакореневому підживленні сої. Результат був позитивним, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Через несприятливі погодні умови навколишнього середовища внесення повного мінерального добрива у ґрунт й обробка насіння бактеріальними препаратами, макро- та мікроелементами не усуває повністю проблему повного забезпечення потреби рослин в елементах мінерального живлення впродовж вегетаційного періоду. Їх брак особливо загострюється в період формування генеративних органів, бо у ці періоди відбувається інтенсивний ріст рослин і плодоелементів. Тому у цей період зростає роль позакореневих підживлень як допоміжного способу, який дає змогу оптимізувати умови мінерального живлення рослин, підвищити інтенсивність фотосинтезу й покращити якісні показники насіння», – зазначила кандидат сільськогосподарських наук Жанна Молдован (Хмельницька ДСГДС ІКСГП НААН).

Так, позакореневе підживлення посівів сої добривами-компенсаторами у фазу 4-5 трійчастих листків позитивно вплинуло на наростання вегетативної маси та коренів. Зокрема, на час повного квітування середня маса рослин зростала на 52,3-91,4%, маса кореня – на 35-80%.

За подвійної обробки посівів у фази 4-5 трійчастого листка та цвітіння маса рослин сої на час формування бобів на досліджуваних варіантах підживлення добривами-компенсаторами була більшою на 7,1-41,2%, маса кореня – на 16,1-48,3% проти контролю.

Разом з тим позакореневі підживлення позитивно впливали на формування асиміляційної поверхні та симбіотичного потенціалу сої.

Так, порівнюючи з контролем, зростання площі листкової поверхні становило 3,5-20,4%, кількість активних бульбочок збільшувалася на 4-23,8%, а їх маса – у 1,4-1,9 раза проти контролю.

«Усе це, безумовно, позитивно впливло й на формування показників індивідуальної продуктивності рослин сої, а саме: кількість бобів і насінин на рослині збільшувалася на 4,9-27 та 2,6-16,8% відповідно, маса насіння з рослини – на 9,2-34,2%, маса 1000 насінин – на 1,6-6,1%. Загалом урожайність насіння сої проти контролю зростала на 2-9,4%», – додала науковиця.

Нагадаємо, посилене підживлення сої провокує інтенсивніший розвиток бур’янів.