Агрономія

Дев'ять рекомендацій щодо накопичення та використання вологи у ґрунті

Для максимально накопичення, збереження та ефективного використання вологи у ґрунті зібрано рекомендації.

1. Планування сівозміни на 5-7 років і дотримання плану. Вибір попередника відіграє значну роль у збереженні достатньої кількості вологи в орному шарі ґрунту на момент сівби.

2. Вибір способу обробітку ґрунту. Плужна підошва, що неминуче утворюється при за оранки, шкодить вологообміну між рослиною та ґрунтом. Варті уваги безвідвальний обробіток ґрунту (глибоке рихлення), мінімальні або нульові технології.

3. Проведення заходів зі збереження вологи. Так, затримання на полях снігу і талих вод дозволить максимально накопичити вологу в ґрунті на початок весни. Навесні потрібно «закрити вологи» боронуванням.

4. Мульчування ґрунту рослинними залишками попередника. Так, покриття 40-45% поверхні ґрунту рослинними рештками суттєвої ролі не відіграє; покриття на 70% і більше — набагато ефективніше; 100% – ідеальний варіант для збереження вологи.

5. Дотримання оптимальних строків сівби. Надто ранні та надто пізні строки сівби шкодять рослині та не сприяють хорошому проростанню. При цьому, рання сівба вважається кращою за пізню, оскільки з кожним тижнем прострочки кількість вологи в ґрунті суттєво зменшується.

6. Використання потенціалу самої культури (як-то, підбір оптимальної для регіону групи стиглості сортів або гібридів, надання переваги посухостійким гібридам).

7. Регулювання густоти стояння рослин. Дотримання оптимальної густоти дозволить забезпечити культуру достатньою кількістю вологи.

8. Своєчасна боротьба з бур’янами, які «витягують» 30-45% продуктивної вологи з ґрунту.

9. Раціональний підхід до застосування та способу внесення добрив.