Агрономія

Де сіяти овес, щоб розкрити потенціал продуктивості культури

В Україні основним регіоном вирощування вівса є Полісся. Поширенню його тут сприяють кліматичні особливості — помірна температура повітря і достатня кількість опадів, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Хоча середньою врожайністю він дещо поступається ярому ячменю і пшениці, його перевагою є менша вибагливість до ґрунтових умов і попередників, та не до кінця розкритий потенціал продуктивності.

Овес можна вирощувати на всіх типах осушуваних земель і висівати першою культурою при освоєнні перелогів, або після довготривалого вирощування багаторічних трав.

Овес добре росте на дерново-підзолистих ґрунтах. Торфові ґрунти з високим запасом азоту та ґрунтової вологи також є сприятливим середовищем для одержання високих врожаїв вівса, але мають суттєвий недолік: через надмірну кількість азоту в ґрунтах посіви вилягають, що затрудняє механізоване збирання і призводить до втрати частини врожаю. Хоча, при дотриманні всіх рекомендованих агрозаходів виляганню вівса можна запобігти.

Найкращими попередниками для вівса є просапні культури, зернобобові, силосні, добрим — жито, а пшениця, тритікале та озимий ячмінь є допустимими попередниками.

Через фітосанітарні проблеми небажано вирощувати овес в монокультурі та після ярого ячменю.

У рослинництві овес є добрим попередником для більшості культур, а змішані посіви з однорічними бобовими культурами відносяться до кращих парозаймаючих посівів.