Агрономія

Через потепління лялечки бавовникової совки зможуть зимувати в Україні

У найближчі часи варто очікувати можливість перезимівлі лялечок бавовникової совки на півдні України.

Таким висновком поділився Михайло Філатов, доцент факультету захисту рослин Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Бавовникова совка ще нещодавно вважалась мігрантом в Україні. Зараз неможливо знайти аграрія, який би не стикався з цим шкідником. У світі совка належить до трійки найбільш шкідливих видів.

Це теплолюбний вид, його лялечки не витримують мінусових температур взимку. «Ось чому ми не бачимо в травні метеликів, які вийшли з лялечок, що перезимували, не бачимо яєць, гусені та лялечок першого літнього покоління», — пояснює пан Михайло.

В Україну, метелики мігрують з південних регіонів і з’являються в кінці червня — на початку липня. Переліт бавовникової совки розтягнутий у часі, метелики відкладають яйця на початку липня. І, незважаючи на сильно розтягнутий період яйцекладки, за спекотної літньої погоди розвивається 2 покоління. Крім того, ми можемо одночасно спостерігати всі стадії шкідника двох поколінь. Гусінь останнього покоління в жовтні заляльковується в ґрунті, але не перезимовує.

З наведених еколого-біологічних особливостей бавовникової совки можна зробити наступні практичні висновки:

1. Неможливо зробити завчасний прогноз чисельності бавовникової совки. Невідомо, скільки її прилетить у наступному році. Чисельність, і, відповідно, шкідливість по рокам може відрізнятись в сотні разів (можна порівняти 2016‒2018 роки з 2019 роком).

2. Через розтягнутий у часі приліт бавовникової совки, дуже важко встановити строки масової появи метеликів і, відповідно, масового відкладання яєць та появи гусені перших віків.

3. До нас прилітають популяції шкідника, у яких вже є резистентність до майже всіх відомих діючих речовин інсектицидів. Тому, як правило, хімічний метод захисту показує невисоку ефективність.

4. Враховуючи сталу тенденцію підвищення середньорічної температури, у найближчі часи варто очікувати можливість перезимівлі лялечок на півдні України.