Агрономія

Боротьба із соняшниковим вовчком має бути комплексною, – науковці

Боротьба із соняшниковим вовчком має бути комплексною, – науковці

Проблему боротьби із соняшниковим вовчком потрібно розв’язувати не лише методами селекції, а разом із комплексом агротехнічних заходів, які створюють несприятливі умови для розвитку паразита, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Так, ефективним заходом у боротьбі з цим бур’яном є додавання в сівозміну ланки зайнятий пар – пшениця озима – соняшник. Як зайнятий пар використовують суміш кукурудзи із соняшником на зелену масу, яка, по суті, виконує функцію провокаційного фону, забезпечуючи появу стебел вовчка у великій кількості.

«Річ у тому, що кореневі виділення кукурудзи за хімічним складом тотожні соняшниковим, вони здатні провокувати проростання вовчка, але він гине, так і не сформувавши насіння, внаслідок відсутності рослини-господаря. До того ж ми можемо впевнено сказати, що запровадження спеціальної технології вирощування соняшнику, яка ґрунтується на підтриманні сприятливого фітосанітарного стану посіві і використанні сучасних сортів із комплексною імунністю до хвороб, дає змогу скоротити термін повернення культури до п’яти років», – зазначає науковиця Лариса Андрійченко.

Щодо обробітку ґрунту, то саме полицевий обробіток ґрунту на 20 см і більше (найкраще ярусним плугом) забезпечує не лише вищий рівень урожайності соняшнику проти безполицевого (на 10–15% і більше), а й меншу ураженість його вовчком (у 2–4 рази).

Насіння вовчка в разі загортання у ґрунт на глибину понад 20–25 см уже на 2–3-й рік утрачає здатність проростати й давати потомство.

Нагадаємо, вчені порівняли вплив різних чиників на ураженість соняшнику вовчком. Раніше було названо основні способи протистояти соняшниковому вовчку.