Агрономія

Більша частина ґрунтів України характеризується недостатнім умістом фосфору

Більша частина ґрунтів України характеризується недостатнім умістом фосфору

Більша частина ґрунтів України характеризується недостатнім умістом фосфору, що може негативно вплинути на ріст, розвиток і формування врожайності сільськогосподарських культур. Тому обов’язковим і невіддільним елементом сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур має стати застосування фосфоровмісних добрив для основного та припосівного внесення, фоліарного внесення та перетворення сполук із важкодоступних на легкодоступні.

Про це у статті в журналі The Ukrainian Farmer пише Людмила Красюк, кандидат сільськогосподарських наук, старша дослідниця, вчена секретарка ННЦ «Інститут землеробства НААН».

«Характерною особливістю зазначеного елемента живлення є те, що він є одним із найбільш нерухомих у ґрунті – за рік його іони можуть переміщуватися ґрунтовим профілем на глибину від 0,5 до 5 см залежно від гранулометричного складу. Водночас фосфор легко вступає в реакцію з іонами алюмінію, кальцію та заліза, перетворюючись на важкодоступні або зовсім недоступні для рослин форми»,

– зазначає науковиця.

За холодних погодних умов ранньовесняного та пізньоосіннього періодів доступність цього елемента живлення для рослин різко знижується. Основним джерелом фосфору для рослин є ґрунт й органічні та мінеральні добрива. Вибір форм і норм їх унесення визначається вмістом цього елемента живлення в ґрунті.

Нагадаємо, підбір основних добрив має бути збалансований так, щоб сольовий індекс не перевищував допустимі рівні. Раніше повідомлялося, за яких умов на рослинах з’являються ознаки фосфорного голодування.