Березень цього року був одним з найтепліших за весь період метеорологічних спостережень

На переважній частині території України березень нинішнього року виявився одним з найтепліших за весь період метеорологічних спостережень.
Про це інформує Укргідрометцентр.
Перехід середньодобової температури повітря через +5 °С у бік підвищення на всій території країни відбувся у першій декаді березня, що на 3-4 тижні, для південних областей і Закарпаття – на 1-2 тижні, раніше середніх багаторічних строків. Такі температурні умови сприяли ранньому відростанню та укоріненню озимих культур та їх подальшому росту і розвитку.
За результатами відрощування озимих культур (після лютневих морозів) в окремих районах західних, північно-східних, Дніпропетровської та Миколаївської областей (13-44 % зразків) виявлено незначну зрідженість посівів – не більше 10 % загиблих рослин, що в межах природньої зрідженості. Зрідженість (11-20 % загиблих рослин) відмічена в озимого ріпаку у 13-38 % зразків у Чернігівській та Тернопільській областях, в озимого жита у 12 % зразків у Чернігівській області.
Досить високі температури повітря у більшості днів березня обумовили швидке підсихання та прогрівання верхніх шарів ґрунту, що дозволило рано розпочати вибіркові весняно-польові роботи, в тому числі сівбу ранніх ярих культур та гороху.
У кінці місяця у південних та центральних областях на ранніх посівах вже відмічалося проростання зерна та утворення сходів ранньої ярини. За рахунок теплої погоди відбувалося поступове накопичення ефективного тепла, але активного росту не відмічалося через низькі нічні температури.
Станом на 31 березня на більшості площ верхній шар ґрунту ще був переважно добре зволожений, лише на окремих площах південних, Дніпропетровської, Вінницької, Хмельницької та Рівненської областей – слабко зволожений, місцями на Херсонщині – сухий. На окремих площах Чернігівської області велика кількість опадів у березні призвела до перезволоження верхніх шарів ґрунту. За даними спостережень за температурою 10-см шару ґрунту, рівень температури (+8-13 °С) дозволяв вчасно сіяти всі ранні зернові культури.
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було задовільне та достатнє. Проте на окремих площах Одеської, Херсонської, Дніпропетровської та Харківської областей запаси продуктивної вологи були історично низькими для ранньовесняного періоду. Глибина весняного промочування ґрунту становила від 35 до 150 см.
Нагадаємо, опади поповнили запаси вологи у ґрунті та покращили умови росту і розвитку сільгоспкультур.