Агрономія

Аномально тепла погода лютого позитивно впливає на озимі пізніх строків сівби

Аномально тепла погода лютого позитивно впливає на озимі пізніх строків сівби

Аномально тепла погода у першій декаді, плюсові температури у другій і третій декадах лютого призвели до активної вегетації озимих культур на Херсонщині. Такі погодні умови позитивно впливають на посіви пізніх строків сівби, які не розкущилися, або недостатньо розкущені з осені.

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області.

Раннє відновлення вегетації сприяє ростовим процесам та нагромадженню надземної маси. Рослини пшениці і ячменю озимого переважно перебувають у фазі «кущіння». Слід відзначити, що аграрії Херсонщини відчувають дефіцит вологи.

Обстеження фітосанітарного стану посівів озимих зернових культур показало, що переважна більшість рослин знаходиться у задовільному стані. Виявлено незначний розвиток борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей, збудники цих хвороб збереглися на 1-3% рослин.

Після зими на полях озимини утворилася ґрунтова кірка, яку необхідно знищити. В залежності від стану посівів озимих культур, фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області радять проводити ранньовесняне боронування посівів. Нагадуємо, що проведення боронування у весняний період поліпшує фітосанітарний стан посівів, забезпечує розпушення верхнього кореневмісного шару ґрунту, що сприяє кращому забезпеченню кореневої системи рослин киснем, вологою та поживними речовинами та активізує розвиток поглинальної поверхні коренів.

Крім того, боронування вирішує такі завдання як: видалення відмерлих решток листкової маси рослин основної культури внаслідок дії несприятливих чинників зимівлі, а також загиблих рослин уражених хлібним туруном, гессенською, шведською та іншими злаковими мухами, руйнування ґрунтової кірки, поліпшення аерації та активізація мікробіологічних процесів та знищення деяких однорічних бур’янів.

Разом з тим, питання боронування посівів озимини залишається доволі полемічним, адже тільки за дотримання всіх вимог при виконанні даного агроприйому можна досягти очікуваних результатів. Його доцільність визначається в кожному конкретному випадку. Доведено, що боронування озимих культур доцільне у таких випадках:

  • на перерослих посівах з вираженими ознаками випрівання рослин та ураження їх хворобами;
  • на добре розвинених посівах, але коли рослини не закривають поверхню ґрунту листям і є загроза пересихання, утворення тріщин та значних непродуктивних витрат вологи з ґрунту.

Нагадаємо, подекуди відбулося незначне відновлення весняної вегетації озимих.