Агрономія

Агроном поділився правилами якісної сівби ярого ячменю

Агроном поділився правилами якісної сівби ярого ячменю

Норми висіву ярого ячменю треба підбирати, виходячи з типу ґрунту, терміну висіву, сівалки тощо. У ТОВ «Захід Агропром» сіють ячмінь з розрахунку 4 млн схожих насінин на гектар за достатнього вологозабезпечення на момент сівби – тоді він добре кущиться.

Про це розповів агроном ТОВ «Захід Аропром» Олег Фурманець в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

Якщо весна суха, то норми збільшують на 5-10%. Щодо строків сівби орієнтуються на вологозабезпеченість і температуру ґрунту.

«Ярий ячмінь достатньо холодостійкий, тому його можна сіяти раніше, як тільки настане фізіологічна стиглість ґрунту, одразу після закриття вологи. Але я не прихильник сівби в холодний ґрунт у надії, що потім потеплішає. Тому торік ми його сіяли в перших числах квітня», – зазначив агроном.

Завдяки швидкій вегетації ячмінь має певні переваги перед ярою пшеницею в період посухи, який традиційно настає в кінці червня – він достатньо сформований, щоб легше її пережити.

Ще один нюанс посівної – якісна підготовка ґрунту. Треба враховувати, що коренева система ячменю слабша за коріння пшениці. Тому «по нулю» його вирощувати не варто, треба нормально підготувати ґрунт хоча б на глибину 10 см, щоб він міг розвинути кореневу систему.

Поле треба добре вирівняти, особливо для низькорослих сортів із низьким розташуванням колоса – щоб потім можна якісно зібрати врожай.

Нагадаємо, «Захід Агропром» збільшує площі під пивоварним ячменем.