Агрономія

10 тис. га посівів маку забезпечать сировиною вітчизняну харчову промисловість

Поділитись:
10 тис. га посівів маку забезпечать сировиною вітчизняну харчову промисловість

Експерти стверджують, що ще кілька років тому площі під українським маком сягали 12-18 тис. га. Таким чином Україна посідала друге місце в Європі після Чехії з вирощування маку, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Так, в Елітно-насіннєвій агрофірмі «Мрія» (Київська область) олійний мак у товарних посівах вирощують із 2002 року. За всі роки культивування цієї культури найбільші площі сягали 1115 га, тепер у середньому сіють 500-700 га. Окрім того, господарство торік посіяло ще й 15 га насіннєвого маку. Вибір цієї культури директор «Мрії» Микола Андрусенко пояснює коротко: це завжди гроші. Причому одні з найперших, які можна отримати вже в серпні, тобто через чотири місяці після сівби.

Нині через бюрократичні процедури, пов’язані з отриманням ліцензії та дозволів на його вирощування та з охороною посівів, площі скоротилися, хоча потреба у вітчизняному маці, насамперед для харчової промисловості, існує.

Цей брак компенсують дешевшим імпортом, із яким конкурувати вітчизняному виробникові важко, адже собівартість вітчизняного маку вища: понад 45 тис. грн./тонна проти 20 тис. грн./тонна імпортного.

Аби забезпечити вітчизняні переробні підприємства маковою сировиною для виготовлення макової пасти для кулінарних виробів, в Україні потрібно засіяти маком максимум 10 тис. га. Надлишок ще й експортувати можна.

Через засилля дешевого імпортного маку наші виробники мають проблеми з реалізацією. Адже переробним підприємствам вигідніше виробляти макову пасту саме з імпортної дешевшої сировини та ще й зі зменшеними нормами (замість 50% маку в пасті міститься лише 10-15%, решта ‒ патока, крохмаль тощо).

Щоб навести лад у вітчизняному виробництві маку, на думку сільгоспвиробників, слід міняти не одну законодавчу норму. Зокрема, визнати олійний мак харчовим продуктом, а не тільки для технічної переробки. Це дозволить перекрити шлях імпортному чорному опійному маку, який завозять в Україну через сумнівні схеми.

AgroTimes

Поділитись:

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
  • 100 найкращих аграрних підприємств України
  • Експертна рада проекту «Аграрна Еліта України - 2019»
  • 100 найкращих аграрних підприємств України, за номінаціями