Агромаркет

Закупівельні ціни на соняшник сягнули рекордних значень

Після того, як ціни на соняшник в Україні сягнули рекордних значень, ніхто не очікував їх подальшого зростання. Проте поява нових чинників призвела до чергового стрибка цін на соняшник та соняшникову олію.

Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржи «GrainTrade».

Котирування підтримує невизначеність з поставками олії з Росії, яка є другим після України світовим виробником соняшникової олії. Там переробники скорочують експорт, намагаючись знизити внутрішні ціни, щоб уникнути запровадження експортного мита на соняшникову олію.

Мінекономрозвитку РФ у грудні запропонувало уряду в разі порушення угоди між виробниками та торговельними мережами, яка регулює ціни на соняшникову олію, запровадити 15%-ве експортне мито на цю продукцію в сумі не менше, ніж 135 €/т.

Ціни пропозицій української соняшникової олії виросли до 1400 $/т FOB, тому покупці підвищили ціни попиту до 1370-1380 $/т FOB. Слідом за цим переробники підняли закупівельні ціни на соняшник з вмістом олії 50% та вище до рекордних 23,800-24,000 тис. грн/т з доставкою на завод.

Виробники, які активізували продажі після досягнення цінами рівня 22,000 тис. грн/т на базисі франко-господарство, спостерігаючи за черговим підвищенням цін на 800-1000 грн/т, знову зупинили продажі в очікуванні нового рекордного рівня 25,000 тис грн/т.

Спред між ціною соняшникової та соєвої олії виріс до рекордних 350 $/т, а пальмової – до 500 $/т замість звичайних 100 $/т та 200 $/т відповідно. Тому надалі ціни соняшникової олії можуть отримати підтримку лише в разі зростання ринків соєвої та пальмової олії.

Початок весняних польових робіт в Україні на тлі зростання цін на соняшник активізує продажі з боку виробників, що найближчим часом обмежить підвищення цін на соняшникову олію та соняшник.

Нагадаємо, дефіцит на ринку насіння соняшнику виник штучно.